Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej - oberki, polki, mazurki, podróżniaki destymflandzkie, janowskie, lubelskie, radomskie.
czwartek, 18 października 2012
Nuty Ordynackie / 25 – 28 października 2012

Kolejna (przedostatnia w tym roku) odsłona projektu „Złoty Talar” poświęcona będzie w całości tradycyjnej muzyce instrumentalnej regionu janowsko – biłgorajskiego.

W ramach październikowej sesji odbędą się warsztaty instrumentalne oraz zabawa taneczna połączona z prezentacją efektów pracy uczestników projektu.

WARSZTATY INSTRUMENTALNE

Skrzypce – poziom średnio – zaawansowany i zaawansowany. Prowadzenie:  Stanisław Głaz, Ewa Grochowska. (Po indywidualnym uzgodnieniu jest możliwość dołączenia osób początkujących).

Suka biłgorajska – poziom początkujący i średnio – zaawansowany. Prowadzenie: Zbigniew Butryn, Krzysztof Butryn.

Basy – poziom początkujący i średnio – zaawansowany. Prowadzenie: Edyta Piekarczyk.

Bębenek obręczowy i baraban – poziom początkujący i średnio – zaawansowany. Prowadzenie: Krzysztof Butryn, Ewa Grochowska.

Zgłoszenia przyjmowane są do 23 października (środa) na adres: olamhaba@gazeta.pl

Godziny i miejsca zajęć zostaną podane bezpośrednio zainteresowanym osobom, postaramy się dopasować je do możliwości czasowych uczestników. W razie pilnych (!!!) pytań/wątpliwości prosimy o telefon, nr 694612011.

Ilość miejsc ze względu na dostępność instrumentów ściśle ograniczona. Od skrzypków wymagamy posiadania własnego instrumentu.

ZABAWA TANECZNA

28 października (niedziela), godz.18.00
Pub – Restauracja „Stara Drukarnia”, ul. Grodzka 16, Lublin

Zagrają:
Stanisław Głaz,  Zbigniew Butryn
Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

Oraz uczestnicy projektu:

Kapela Bornego z Podzamcza
Ewa Dębska (Warszawa)

Wstęp: 5 zł

Szczegóły na stronie www.staromodni.pl

* * *

Program „Złoty talar” jest programem popularyzatorsko - edukacyjnym, polegającym na stworzeniu możliwości uczenia się i doskonalenia umiejętności amatorskiego wykonawstwa muzyki instrumentalnej wraz z popularyzacją wiedzy na temat stylów i form muzycznych.

Program oparty jest na metodzie przekazu bezpośredniego, na jakim opiera się system edukacji muzycznej w kulturze tradycyjnej. Materiałem do pracy jest instrumentarium i style muzyczne funkcjonujące w polskiej muzyce tradycyjnej, czyli: skrzypce, suka biłgorajska, basy, bębenek oraz tradycyjna muzyka taneczna, która jest uważana przez antropologów za formę kultury sprzyjająca komunikacji międzyludzkiej i międzypokoleniowej.

Program popularyzuje naukę gry na instrumentach dawnych i rzadko występujących (np. suka biłgorajska) jak i na instrumentach bardziej „współczesnych” (skrzypce, basy dłubane, bęben).

Głównym założeniem programu jest upowszechnianie przekonania o znaczeniu aktywnego uczestnictwa w kulturze i wypracowywanie wzorców takiej aktywności.
Tytuł programu nawiązuje do przekonania, że dobra kultury i umiejętności zarówno kulturowe jak i społeczne są największym kapitałem i tak powinny być postrzegane: gromadzenie wiedzy i doświadczeń udziału w kulturze jako gromadzenie i pomnażanie bezcennego kapitału.

Organizatorzy: Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, Stowarzyszenie Twórców Ludowych (Lublin).

Projekt dofinansowany przez Urząd Miejski w Lublinie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 14:04, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »

SZKOŁA SUKI BIŁGORAJSKIEJ

Główne założenie projektu to przekazanie wiedzy o budowie i technikach gry na instrumencie suka biłgorajska grupie zainteresowanych młodych osób, które same zajmują się badaniem i rekonstrukcją kultury tradycyjnej, jej prezentowaniem i nauczaniem dzieci młodzieży w trakcie warsztatów artystycznych i edukacyjnych i są gotowi podjąć trud nauki skomplikowanego rzemiosła muzykanckiego. Gospodarzem szkoły jest Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego.POLECAMY:


LINKI ZNAJOME:
Butik DUSHA Lublin