Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej - oberki, polki, mazurki, podróżniaki destymflandzkie, janowskie, lubelskie, radomskie.
środa, 09 lipca 2008
"Koniec basów. Kraśnica. Opoczyńskie" oraz "Śpiewy Polesia. Ukraina" - Muzyka odnaleziona

Z początkiem lipca ukazały się dwie nowe książki z płytami cd z serii Andrzeja Bieńkowskiego "Muzyka odnaleziona" pt. "Koniec basów. Kraśnica. Opoczyńskie" oraz "Śpiewy Polesia. Ukraina".

szczegóły www.muzykaodnaleziona.pl

23:34, edward_dziobak , wydawnictwa
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 maja 2008
Nowa płyta In Crudo: Powiśle Maciejowickie

We wznowionej serii Domu Tańca "In Crudo" ukazała się płyta z nagraniami z mikroregionu Powiśle Maciejowickie, zawierająca głównie muzykę instrumentalną. Można zamawiać ją pod mailem: incrudo@vp.pl

Nagrania zostały dokonane w latach 1995-2007 w domach muzykantów lub w czasie warszawskich potańcówek z udziałem najlepszych maciejowickich kapel. Grają m.in. nieżyjący już Stanisław Łoskot, Jan Kurach i Władysław Zarzycki, a także Stefan Nowaczek, Jan Cytryniak i inni.

Niespełna godzinna płyta zawiera 35 utworów przede wszystkim tanecznych (w składach: skrzypce/basy oraz z harmonią), a także śpiewanych (głównie Jan Cytryniak) oraz granych na fujarce bezotworowej. Okazją do tego muzycznego podsumowania stał się zeszłoroczny Tabor w Strychu k/Maciejowic.

Płyta zrealizowana przy wsparciu finansowym Fundacji J&S Pro Bono Poloniae.
11:23, edward_dziobak , wydawnictwa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 maja 2008
Adam Czech. Sprzedawcy wiatru. Muzykanci i ich muzyka między wsią a miastem

Z recenzji Antoniego Kroha:

"Trudno mi sprecyzować, czy jest to rozprawa socjologiczna, zbiór esejów, czy też po prostu ciekawa opowieść o mało zbadanej dziedzinie kultury polskiej XX wieku. Praca oryginalna, momentami odkrywcza; podejmuje temat z niekonwencjonalnego, frapującego punktu widzenia. Autor łączy erudycję i naukową dociekliwość z temperamentem pisarskim, co jak wiadomo w humanistyce współczesnej nie zdarza się zbyt często. Porównując muzykę ludową Polski centralnej i Bretanii, wysnuwa niebanalne wnioski, z którymi można się zgadzać lub nie, ale nie sposób przejść obok nich obojętnie. Lektura Sprzedawców wiatru wciągnęła mnie i sprawiła wiele radości.

Książka o wiejskich muzykantach jest również opowieścią o folklorystach, etnografach, działaczach kultury, o niemożności porozumienia „wsiowych” z „miastowymi”, nawet wówczas, gdy ci miastowi pochodzą ze wsi. O tym, że tradycyjnej muzyki ludowej na papierze nutowym zapisać się po prostu nie da oraz o wielu innych zagadnieniach, lokujących muzykę w szerokim kulturowym kontekście, na tle gwałtownych i dramatycznych przemian XIX i XX wieku."

Książka "Sprzedawcy wiatru. Muzykanci i ich muzyka między wsią a miastem" została napisana I-IV 2005. Ukazała się nakładem Wydawnictwa SCHOLAR w marcu 2008.

Więcej na www.sprzedawcywiatru.pl
www.myspace.com/sprzedawcywiatru

00:54, edward_dziobak , wydawnictwa
Link Dodaj komentarz »

SZKOŁA SUKI BIŁGORAJSKIEJ

Główne założenie projektu to przekazanie wiedzy o budowie i technikach gry na instrumencie suka biłgorajska grupie zainteresowanych młodych osób, które same zajmują się badaniem i rekonstrukcją kultury tradycyjnej, jej prezentowaniem i nauczaniem dzieci młodzieży w trakcie warsztatów artystycznych i edukacyjnych i są gotowi podjąć trud nauki skomplikowanego rzemiosła muzykanckiego. Gospodarzem szkoły jest Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego.POLECAMY:


LINKI ZNAJOME:
Butik DUSHA Lublin