Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej - oberki, polki, mazurki, podróżniaki destymflandzkie, janowskie, lubelskie, radomskie.
czwartek, 25 czerwca 2009
Tyndyryndy w Kazimierzu

Zapraszamy jak w zeszłym roku do Klubu Festiwalowego Tyndyryndy w czasie Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 26-28 czerwca. Klub tym razem otwiera swoje podwoje w jurcie Hałasów nieopodal Małego Rynku.

Wstępny program na tyndyryndy.blogspot.com

09:41, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 czerwca 2009
Pograjka Po Wiśle - muzyczny wieczór z zakręconym Powiślem

Powiśle Maciejowickie (południowe Mazowsze) to niewielki obszar, grupujący kilkanaście może kilkadziesiąt wiosek, słynący niegdyś z mnogości muzykantów. Do dziś zjeżdżają tam młodzi ludzie zafascynowani muzyką, o której goście dawnych wesel mówili, że wściec się można było w tańcu, a jednocześnie można się było od niej popłakać...

Szczególną role w powiślackiej muzyce odgrywała harmonia – instrument, który, kiedy dostał się w latach 30. w ręce tamtejszych czarodziejów, zrewolucjonizował wiejską muzykę. Białe, czarne albo czerwone diabelskie skrzynki z miechem wygrywają melodie, za którymi czasem ciężko uchem nadążyć i od których czasem ”aż się dziwnie robi”.

Tutaj także najdłużej w regionie bo do lat powojennych zachowała się tradycja gry na basach zwanych tu basetnią używaną później jako instrument akompaniujący w czasie wielkanocnego "chodzenia po dyngusie".

Nieliczni powiślaccy mistrzowie grają do dziś. Jednego z nich – skrzypka, basistę i akordeonistę Stefana Nowaczka, będziemy gościć tego wieczora.

Przed Pograjką odbędzie się otwarcie wystawy „Muzykanci z Powiśla” oraz promocja płyty „Powiśle Maciejowickie” ( seria In Crudo/08)

Będzie także można zobaczyć unikatowe stare fotografie z Powiśla, portrety wybitnych muzyków i śpiewaków z Lubelszczyzny i Mazowsza.

Do tańca zagrają:

Kapela Powiślacka

w składzie:
Stefan Nowaczek - skrzypce
Mateusz Niwiński - skrzypce, basy
Agnieszka Niwińska - bębenek

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

w składzie:
Jan Dziobak - skrzypce
Ignacy Dziobak - basy
Edward Dziobak - bęben z talerzykiem

 

Czwartek 18.06 godz. 20.00
Restauracja „Pieprz i Wanilia”, ul Rybna 9, Lublin

wstęp wolny

szczegóły: www.pograjka.prv.pl, www.zgstl.pl

 

***
Przed pograjką w środę i czwartek (17-18.06) od godz 18.30 Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza do swojej siedziby przy ul. Grodzkiej 14 na pokaz filmów etnologicznych - szczegóły na  www.zgstl.pl
***

 

Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie, Współorganizator: Restauracja "Pieprz i Wanilia", Lublin, Pomoc: Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Pograjka Po Wiśle

08:21, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
środa, 27 maja 2009
Pastuszkowe granie czyli warsztaty budowy i gry na fujarkach i trąbkach z kory wierzby

3 czerwca o godz.15.00 w Galeri Sztuki Ludowej w Lublinie przy ul. Grodzkiej 14 odbędą się pokazy i warsztaty budowy i gry na wierzbowych fujarkach i trąbkach.

Spotkanie poprowadzi poprowadzi mistrz instrumentów pasterskiego - Jan Cytryniak (ur. 1916) oraz jego uczeń Mateusz Niwiński.

Jan Cytryniak umiejętność budowy i gry na tych instrumentach posiadł w dzieciństwie, podczas pasienia bydła na powiślańskich łąkach. Poza melodiami oberkowymi granymi na fujarkach, Jan Cytryniak posiada w swym repertuarze melodie dyngusowe grane podczas wiosennego kolędowania oraz liczne przyśpiewki.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję własnoręcznie wykonać instrumenty ze świeżej kory wierzbowej, przy pomocy zwykłego scyzoryka.

Zgłoszenia do 29 maja.
Ilość miejsc ograniczona. Koszt 10 zł/os.

Zapisy oraz szczegóły: zgstl@op.pl, tel. (081) 532 49 74

* Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży, studentów, instruktorów, nauczycieli.

22:14, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 maja 2009
Warsztaty tradycyjnych pieśni ukraińskich

Białostockie Muzeum Wsi oraz Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach serdecznie zapraszają na weekendowe spotkanie z pieśnią autentyczną, które odbędzie się w dniach 22-24 maja 2009 r. w skansenie w Koźlikach n/Narwią.

Zajęcia poprowadzą:

Jurij Pastuszenko, absolwent Katedry Muzykologii Państwowego Instytutu Kultury w Kijowie, członek folklorystyczno-etnograficznego zespołu Drewo, od lat zajmujący się działalnością koncertową oraz dydaktyczną.

Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko – praktycznie i teoretycznie zajmuje się badaniem, rejestrowaniem i wykonywaniem wokalnej muzyki tradycyjnej głównie z terenów Polski i Ukrainy. Jest jednym z uczestników międzynarodowego projektu „Krzaki”.

Zajęcia adresowane są do osób dorosłych, zainteresowanych ludowym śpiewem. Organizatorzy zapewniają noclegi w skansenie w Koźlikach.

Warsztaty są płatne. Ilość miejsc ograniczona.

Szczegółowych informacji udziela Julita Charytoniuk, pracownik Białostockiego Muzeum Wsi pod nr tel. (085) 7436 082, e-mail: julicharry@interia.pl

Spotkania z tradycyjną pieśnią ukraińską są częścią cyklu warsztatów organizowanych przez Białostockie Muzeum Wsi od 2008 roku.

15:03, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 kwietnia 2009
Oj Wiosna - Zaproszenie na warsztaty!

Oj Wiosna Ty Wiosna 2009 - zaniechane melodie
28-31 maja 2009 Wigry - Sejny


fot. www.ojwiosna.krusznia.org

Stowarzyszenie Krusznia serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w muzycznym spotkaniu warsztatowym organizowanym w ramach tegorocznej edycji festiwalu Oj Wiosna Ty Wiosna. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Warsztaty są przeznaczone dla początkujących jak i zaawansowanych muzyków. Prowadzący to muzykanci z Suwalszczyzny, Podlasia, Mazowsza oraz Lubelszczyzny. Przewidujemy następujące grupy warsztatowe:

Skrzypce - prowadzący: Jan Gaca, Mieczysław Pachutko, Franciszek Racis,Zdzisław Radzikowski

Harmonia 3-rzędowa – prowadzący: Jan Płoński, Adolf Żukowski, Stefan Pańczak

Bębny - prowadzący: Józef Pańczak

Suka biłgorajska – prowadzący: Zbigniew i Krzysztof Butryn

Tańce suwalskie - prowadzący: Józef Murawski

Śpiew - prowadzący: Józef Murawski

Dodatkowo goście z Estonii poprowadzą następujące warsztaty:
Taneczne - prowadzący: Kerli Kostin, Maarja Hőrn
Muzyczne (skrzypce, akordeon diatoniczny, śpiew) - prowadzący: Kadri G Laube, Marju Varblane

Miejsce: Suwalszczyzna, Dom Pracy Twórczej w Wigrach, http://www.wigry.org/

Dojazd: PKP lub PKS do Suwałk, następnie PKS z Suwałk do Wigier(ewentualnie do Ryżówki i 2 km piechotą)

Termin: przyjazd 28 Maja (czwartek), wyjazd 31 Maja (niedziela)

Szczegółowy program festiwalu: www.ojwiosna.krusznia.org

Zapisy oraz wszelkie pytania: ojwiosna@krusznia.org lub tel. 507671230, 508097541 (do 15 maja 2009 r.)

Warunki uczestnictwa:
- chęci muzyczne i dobry humor
- oprócz warsztatów suki biłgorajskiej należy posiadać własny instrument oraz mieć opanowany podstawowy poziom gry (skrzypce, harmonia, akordeon diatoniczny)
- istnieje możliwość zakwaterowania i wyżywienia w miejscu odbywania się warsztatów w cenie 50 zł / doba (pokoje 2 lub 4-osobowe), lub pole namiotowe obok klasztoru

 

22:34, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 02 kwietnia 2009
Tak się robi biłgorajskie suki...

... w Szkole Suki Biłgorajskiej Zbigniewa Butryna w Janowie Lubelskim.

W Szkole Suki Biłgorajskiej
PAP / Mirosław Trembecki
Oglądaj fotoreportaż na www.wp.pl
Czytaj Kurier Lubelski: Szkoła uczy grać na suce biłgorajskiej

Zapraszamy również na:
http://www.sukabilgorajska.plwww.szkola.sukabilgorajska.pl

09:15, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 31 marca 2009
Wystawa rysunków „I ta sztuka była rzeczą samą w sobie..." Romana Jenenki

2 kwietnia 2009 w STOP! GALERIA ul. Krakowskie Przedmieście 39, godz. 18,00 w Lublinie odbędzie się wernisaż wystawy rysunków Romana Jenenki.

Roman Jenenko swoją artystyczną twórczość określał jako naiwną, lecz wnikliwy odbiorca jego rysunków nie będzie miał wątpliwości, iż mowa jest tu o naiwności świadomej i zamierzonej, o naiwności jako o środku wyrazu.

Jenenko wypracował swój, całkowicie oryginalny styl, kolorowego, nawiązującego do motywów ludowych, sakralnych, a przede wszystkim własnych, mitologicznych – rysunku.

„Obrazki”, jak miał w zwyczaju nazywać swoje dzieła Roman, zawsze opatrywał tajemniczym epigramem pisanym po ukraińsku, choć nie był to język, którym się posługiwał na co dzień, wyrósł bowiem w tradycji rosyjskojęzycznej, jak większość kijowian. Te napisy – podpisy do rysunków są jak gdyby odrębną, poetycką twórczością Romana.

Zupełnie odrębną dziedzinę twórczości Jenenki stanowiło śpiewanie. Uczył się w Kijowskim Instytucie Kultury, gdzie związał się z zespołem Drewo. Wielką część swojego życia poświęcił na badanie muzycznej warstwy kultury tradycyjnej. Sam był śpiewakiem wybitnym, natychmiast rozpoznawalnym, twórczym.

Od roku 1992 był ściśle związany z Fundacją Muzyka Kresów, gdzie prowadził warsztaty, występował na konferencjach, inspirował pomysłami.

Roman Jenenko urodził się 19 czerwca 1971 roku w Murmańsku, zmarł 6 kwietnia 2006 roku w Kijowie.

W trakcie otwarcia wystawy odbędzie się niezwykły koncert tradycyjnych pieśni, zatytułowany "Monodia ukraińska".

Wykonawcami będą przyjaciele zmarłego przed trzema laty artysty, tak z Polski, jak i Ukrainy (m.in. z zespołów "Z drogi", "Dziczka""Drewo" i "Seluky").

Na przygotowany specjalnie na tę okazję koncert złożą się pieśni tradycyjne, średniowieczne i dworskie w wykonaniu muzyków rekonstruujących te gatunki muzyki. Roman Jenenko, sam będąc wybitnym wykonawcą ukraińskich pieśni tradycyjnych, często współpracował z wieloma środowiskami, zwłaszcza w Polsce, prowadząc warsztaty głosowe.

 

Roman Jenenko

 Roman Jenenko

21:58, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 marca 2009
Muzyka odnaleziona w Lublinie

W dniu 26. 03. 2009 o godz 17.00 w Lublinie odbędzie się spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim - autorem książek o muzyce wiejskiej - seria "Muzyka odnaleziona".

Spotkanie autorskie otwiera wystawę malarstwa i fotografii, odbędzie się pokaz filmów etnograficznych Andrzeja Bieńkowskiego

Na wernisażu spiewać będą śpiewaczki z Łukowej

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku , w godz. od 10-18.00
czas trwania wystawy: 26.03-09.04.

wstęp wolny

Galeria Gardzienice
ul. Grodzka 5a
20-112 Lublin

08:11, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 marca 2009
Koncert Pieśni Pasyjnych w Łukowej

I Koncert Pieśni Pasyjnych odbędzie się 22 marca 2009 roku o godz. 16.00 w kościele w Chmielku.

W modlitewną zadumę wprowadzą słuchaczy najstarsze, zaczerpnięte z wielowiekowej skarbnicy kulturowej pieśni wielkopostne regionu biłgorajskiego i janowskiego.

W przegladzie wezmą udział wszystkie zespoły śpiewacze z Łukowej , których na terenie gminy jest osiem , w tym Zespół z Łukowej I - zdobywca 3 Złotych Baszt na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2000r. 2004 i w 2008r.

Gościnnie wystąpią:
Zespół Śpiewaczy " Jarzębina " z Kocudzy - także zdobywca Złotej Baszty,
Julianna Okoń z Rudy Solskiej - laureatka Festiwalu w Kazimierzu w 2008r.
oraz p. Zbigniew Butryn - muzykant, lutnik z Janowa Lubelskiego.

Koncertowi towarzyszyć będzie promocja najnowszej płyty CD z 8 łukowskimi najstarszymi pieśniami wielkopostnymi w wykonaniu Zespołu z Łukowej I.

Organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej


Zespół z Łukowej I - CD
Okładka CD
 
11:41, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Komentarze (1) »
środa, 18 lutego 2009
Zapraszamy do Olsztyna!!!

Stowarzyszenie "Tratwa", Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Centrum Badań Europy Wschodniej UWM i Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie zapraszają na

spotkania "Polesie - Pieśni i Ludzie. Ukraina archaiczna i współczesna" oraz Zabawę w Dawnym Stylu

Spotkania "Polesie-pieśni i ludzie" odbędą się:

20 lutego 2009, godz. 13.15, Aula Teatralna Centrum Nauk Humanistycznych, ul. K.Obitza 2, Kortowo 2
21 lutego 2009, godz. 17.00, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, ul. Parkowa 1, Zatorze

Podczas spotkań będą miały miejsce:

- projekcja filmu "Takich pieśni sobie szukam"
- opowieści/rozmowa z autorami o filmie, pieśniach, oraz ich doświadczeniu spotkań ze śpiewakami.
- koncert pieśni z ukraińskiego Polesia w wykonaniu członków zespołów DZICZKA, MUZYKA Z DROGI z Warszawy (uczestnicy projektu "Ukraina Archaiczna i Współczesna - Pieśni i Ludzie")
- wystawa zdjęć z wypraw.

 

 

21 lutego w CEIK, ul. Parkowa 1, o godz. 18.30 po spotkaniu "Polesie - Pieśni i Ludzie" odbędzie się ZABAWA W DAWNYM STYLU (walce, tanga, oberki, polki i inne tańce) gdzie zagrają:

Orkiestra Wczorajszego Fasonu /Olsztyn (stare, dobre uliczne tanga w wydaniu na akordeon, skrzypce, mandolinę i kontrabas)
Orkiestra Kwartet Destymflandzki /Wola Destymflandzka (dynamiczna muzyka taneczna praktykowana wraz z przyjaciółmi i rodzinami na smyczki, bęben i basy oraz inne formy ciekawej aktywności)
Stowarzyszenie KRUSZNIA /Suwalszczyzna (muzyka do tańca z okolic Suwałk)

 

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie TRATWA, Centrum Badań Europy Wschodniej UWM, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych we współpracy z KIS MZPiTU w Olsztynie

Uwaga! Podczas spotkania w CEIK organizujemy opiekę nad dziećmi w wieku 2+ (w godz. 17.00-21.00)

więcej informacji o wydarzeniu, zdjecia:
http://www.etno.serpent.pl/koncerty2009/polesie-piesni_i_ludzie.html

19:03, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12

SZKOŁA SUKI BIŁGORAJSKIEJ

Główne założenie projektu to przekazanie wiedzy o budowie i technikach gry na instrumencie suka biłgorajska grupie zainteresowanych młodych osób, które same zajmują się badaniem i rekonstrukcją kultury tradycyjnej, jej prezentowaniem i nauczaniem dzieci młodzieży w trakcie warsztatów artystycznych i edukacyjnych i są gotowi podjąć trud nauki skomplikowanego rzemiosła muzykanckiego. Gospodarzem szkoły jest Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego.POLECAMY:


LINKI ZNAJOME:
Butik DUSHA Lublin