Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej - oberki, polki, mazurki, podróżniaki destymflandzkie, janowskie, lubelskie, radomskie.
piątek, 07 maja 2010
Wycinanka ludowa - wystawa i warsztaty w Lublinie

 

Warsztaty wycinankarskie

W ramach projektu Akademia Sztuki Ludowej STL w maju w Galerii Sztuki Ludowej przy ul. Grodzkiej 14 w Lublinie odbędą się warsztaty wycinankarskie, które poprowadzą najwybitniejsi twórcy ludowi z regionu łowickiego, kurpiowskiego i lubelskiego.


W spotkaniach uczestniczyć mogą dzieci i młodzież, a także studenci i dorośli.

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa oraz kiermasz wycinanek.

10-11 maja  -  Czesława Kaczyńska  (wycinanka kurpiowska)

18-19 maja – Helena Miazek (wycinanka łowicka)

24-25 maja – Roman Prószyński (wycinanka lubelska)

Szczegóły:

Warsztaty dla dzieci i młodzieży
Godziny: 9-10; 11-12; 13-14. Koszt udziału w zajęciach: 2 zł/osoba

Warsztaty dla dorosłych
Godziny: 16.30-18. Koszt udziału w dwudniowych warsztatach: 30 zł/osoba.
Karnet na wszystkie trzy spotkania: 60 zł

Materiały zapewnia organizator: Informacje oraz zapisy: tel. (81) 532 49 74,
e-mail: zgstl@op.pl. Liczba miejsc ograniczona.

 

Wycinanka ludowa – wystawa

Wycinanka z papieru, dawniej jeden z najefektowniejszych elementów świątecznego wystroju wiejskiej izby, jest niewątpliwie najciekawszą formą i niemal symbolem polskiej sztuki ludowej.

To abstrakcyjny ornament skomponowany rytmicznie i zazwyczaj symetrycznie do jednej lub kilku osi, co osiąga się przez cięcie wielokrotnie złożonego papieru. Podstawowe efekty wycinania to sylwety, ażury, motywy roślinne oraz proste ornamenty, które naklejane na arkusz papieru tworzyły wieloelementowe kompozycje.

Na wystawie wycinanek w Galerii Sztuki Ludowej zaprezentowane będą wycinanki z najważniejszych regionów wycinankarskich w Polsce m.in. łowickiego, kurpiowskiego, lubelskiego, opoczyńskiego, sieradzkiego i in.

Dodatkowo pokazane zostaną współczesne sposoby wykorzystania wycinanki, która w ostatnich latach staje się gadżetem reklamowych, elementem wystroju wnętrz i formą dekoracji.

Wystawa będzie czynna od 10 do 31 maja 2010r. w godz. 10-15.
W dniu warsztatów do godz.18.00

 

Szczegóły na www.zgstl.pl oraz kulturaludowa.pl

----------------------

„Akademia Sztuki Ludowej” to nowy projekt Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest to całoroczny cykl warsztatów połączony z prelekcjami, spotkaniami i wystawami. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej, studentów, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz wszystkich zainteresowanych.

Projekt „Akademia Sztuki Ludowej” w 2010 roku składać się będzie z czterech odrębnych wydarzeń. Każde wydarzenie będzie dotyczyć innej dziedziny sztuki ludowej (pisanka, wycinanka, malarstwo na szkle, ozdoby bożonarodzeniowe).

----------------------

Patronat medialny: Moje Miasto Lublin, KulturaLudowa.pl

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

12:06, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 lutego 2010
Dziobaki w Muzeum

Państwowe Muzeum Etnograficzne
14 lutego 2010 (niedziela), godz. 17.00

wstęp wolny

Mazurki do wynajęcia

W programie:
- spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim, malarzem, profesorem warszawskiej ASP, badaczem muzyki wiejskiej. Dokumentacje prowadzi od 1979 roku, jeżdżąc po wsiach Polski i Ukrainy. Autor książek: „Ostatni wiejscy muzykanci”, „Sprzedana muzyka”, „1000 kilometrów muzyki. Warszawa – Kijów” oraz autor serii „Muzyka Odnaleziona” - książek i płyt z muzyką wiejską

- koncerty kapel tradycyjnych oraz kapel miejskich, będących uczniami wiejskich mistrzów: kapela Jana Fokta (Radomskie) / Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (Lublin) i kapela Leona Krzosa (Roztocze) / Kapela De Latourów z Milanówka.

Podczas spotkania z Andrzejem Bieńkowskim będzie można dowiedzieć się, kto wynajmuje mazurki i od kogo? Zostaną zaprezentowane różne formy i funkcje mazurków, światówek, oberków przechodnich, ciągłych, a także samych śpiewaków. Pojawią się opowieści o mazurkach, które miały moc magiczną, odczyniały uroki „złego spojrzenia” i guślarzy – złych muzykantów. Przyjrzymy się również pewnym paradoksom muzyki tradycyjnej – przypomnimy, że tradycyjne mazurki to pieśni i tańce chłopów pańszczyźnianych, a więc, według współczesnych standardów, niewolników. Pojawi się także wątek mazurków jako muzyki pracy, wyznaczającej rytm przy żniwach i młóceniu. Na koniec zostanie zaprezentowana ewolucja mazurków, ich przejmowanie przez muzyków miejskich. Zastanowimy się wspólnie: co po mazurkach?

Wykład Andrzeja Bieńkowskiego będzie ilustrowany filmami video i pokazem slajdów, ale przede wszystkim koncertami znakomitych autentycznych kapel oraz kapel miejskich, będących uczniami wiejskich mistrzów.

Kapela Jana Fokta z Radomskiego i Kapela Leona Krzosa z Roztocza Lubelskiego wystąpią w podwójnej roli: z repertuarem tradycyjnym, mazurkowym oraz nowszym, weselnym (fokstroty, rumby). Ta różnica uwidoczni się też w wykorzystywanym przez kapele instrumentarium muzycznym. W podobnej roli wystąpią ich młodsi uczniowie z miasta, Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej i Kapela De Latourów z Milanówka. Usłyszymy w ich wykonaniu mazurki, oberki, ale i modne przeboje weselne z lat sześćdziesiątych: Walentyna twist, fokstroty, walce i tanga, tak jak to było na wiejskich weselach.

Zaprosiliśmy też dwie znakomite śpiewaczki: Krystynę Ciesielską z Radomskiego z pięknymi mazurkowymi przyśpiewkami o koniach i Beatę Oleszek z Roztocza Lubelskiego.

I jeszcze jedna niespodzianka: postanowiliśmy być multimedialni i satelitarni! Przeprowadzimy na żywo telefoniczną transmisję minikoncertu ostatniego mistrza okaryny z Roztocza, Stefana Maziarczyka.

Serdecznie zapraszamy!


Wydarzenie towarzyszące wystawie „Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie” realizowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej na: http://www.pme.waw.pl/doc_262-_mazurki-do-wynajecia.html?srchMode=catalogue

10:00, edward_dziobak
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 28 grudnia 2009
Karnawałowe Święto Muzyki - Serce Dzwonu 2010

Szanowni odbiorcy tego pisma:

Zapraszamy was serdecznie do udziału w Karnawałowym Święcie Muzyki, które wydarzy się już na samym początku 2010 roku. Przedsięwzięcie to otworzy drugi rok projektu Serce Dzwonu – inicjatywy w całości poświęconej tradycyjnym praktykom muzycznych, które niegdyś tworzyły oś gromadzenia się wiejskich wspólnot.

Karnawałowe Święto Muzyki potrwa od 04 do 10 stycznia 2010 roku, wydarzy się w Przystałowicach Małych (Południowe Mazowsze) oraz kilku innych okolicznych wsiach kajockich.

Na Karnawałowe Święto Muzyki złożą się warsztaty poświęcone muzyce Kajockiej, obejmujące następujące możliwości:

- Ćwiczenia wdrażające i elementy tańca – to zajęcia stanowiące podstawę rozumienia i praktykowania tradycyjnej muzyki Południowego Mazowsza, dzięki koncentracji na elementach typowych dla muzyki tego regionu – polimetrii i rytmach nieparzystych, zajęcia te ułatwią czynne uczestnictwo w aktywnościach muzycznych – tańcach, hulańcach, graniu, bębnieniu, śpiewaniu.

- Muzyka instrumentalna dla zaciętych (skrzypce, harmonia, akordeon) – nauka klasycznych kajockich obereczków, mazureczków i poleczek, sposoby frazowania i ozdabiania, techniki wykonawcze. Wymogiem dla zaciętych jest posiadanie własnego instrumentu (ewentualnie innego niż wymienione) oraz umiejętność podstawowej jego obsługi przejawiająca się możnością powtórzenia melodii ze słuchu.

- Instrumenty dla mniej zaciętych (bęben, basy) – przedmiotem trudu będzie próba opanowania (pozornie) prostych rytmicznych instrumentów używanych w muzyce Południowego Mazowsza.

- Wyrywaski dla każdego – zajęcia poświęcone będą szczególnym formom wokalnym towarzyszącym tańcom i muzyce, wyśpiewywanym zazwyczaj w przypływie hulaszczej ochoty.
Zajęcia prowadzone będą ok. 6h dziennie przez pięć dni od wtorku do soboty. W ich trakcie pomocni okażą się: Janusz Prusinowski (Mława), Ewa Grochowska (Lublin), Maciej Żurek (Olsztyn), oraz Jan i Stefan Gaca (Przystałowice Małe), Zofia Kucharczyk, Marianna i Barbara Siwiec (Gałki Rusinowskie)

Na Karnawałowe Święto Muzyki złożą się również Zabawy Taneczne i Pograjki Domowe (kameralne zabawy taneczne organizowane w domach). Podczas tych spotkań uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję by spróbować swych muzykanckich, tanecznych, śpiewaczych sił podczas wspólnych hulańców z mieszkańcami okolicznych wiosek. Zorganizowane zostaną najpewniej 3 takie uciechy.

Na Karnawałowe Święto Muzyki złożą się również Lekcje Tradycji w dwóch miejscowych szkołach, do poprowadzenia których chcielibyśmy zaprosić również uczestników omawianych zdarzeń. Lekcje zainicjują roczne przedsięwzięcie pt. „Muzyka od Dziadków” w ramach którego młodzi mieszkańcy okolicznych wsi tworzyć będą Internetowe Archiwum lokalnych tradycji muzycznych.

Okoliczności i warunki organizacyjne:

 • Spotykamy się w szkole w Przystałowicach Małych w poniedziałek - 04.01.2010 (należy dotrzeć do godziny 18. Zajęcia trwają od wtorku do soboty, wyjeżdżamy w niedzielę – 10.01.2010
 • Należy wziąć ze sobą śpiwór i karimatkę, coś w rodzaju menażki lub blaszanego kubka i własne sztućce.

 • Koszt udziału w przedsięwzięciu wynosi 150 pln, opłata ta zawiera koszt udziału we wszystkich zajęciach warsztatowych, nocleg w szkole w Przystałowicach i jeden ciepły posiłek dziennie. W przypadku przyjazdu na krócej naliczamy dzienną opłatę w wysokości 30 pln.
 • Udział w przedsięwzięciu nie wymaga wcześniejszych doświadczeń z muzyką tradycyjną, a jedynie sumiennego przykładania się do zajęć warsztatowych i innych sytuacji przewidzianych w ramach przedsięwzięcia. Wyjątek od tej zasady stanowi udział w zajęciach muzyki instrumentalnej dla zaciętych, gdzie potrzebny będzie własny instrument i podstawowa umiejętność jego obsługi.

 • Na zgłoszenia czekamy w nieprzekraczalnym terminie do 30.12.2009 w zgłoszeniu chęci udziału w przedsięwzięciu prosimy napisać czy będziecie mieli ze sobą instrument a jeśli już to jaki.

 • Pytania i zgłoszenia prosimy kierować na adres keselycia@gmail.com tel: 601 63 45 47
 • Organizacja: Stowarzyszenie Tratwa, Gmina Rusinów
09:07, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 grudnia 2009
Świąteczne życzenia i pozdrowienia z Woli Destymflandzkiej

 

10:29, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 listopada 2009
„Pieśni Bagien 209” - brzmienia mitycznego Polesia w Lublinie

13 listopada w Lublinie odbędzie się piąta edycja cyklu „Pieśni bagien” prezentującego najciekawsze zjawiska muzyczne Polesia – bagiennej krainy na pograniczu Polski, Ukrainy i Białorusi.

Żywa tradycja wielogłosowego śpiewu, stare, obrzędowe i liryczne pieśni przenoszone w autentycznym przekazie z pokolenia na pokolenia wraz z archaicznym, niemal dziś już zapomnianym, sposobem śpiewania.

Głównymi „bohaterami” tych spotkań są wybitni wiejscy muzycy i śpiewacy starszego pokolenia dzięki którym najpełniej możemy poznać piękno i siłę tej muzyki.

W tym roku wystąpią artyści z Białorusi, Zespół Śpiewaczy „Zawica” (Rozdziałowicze) oraz Kapela ze wsi Boguszawa.

Impreza odbędzie się w piątek, 13 listopada godz. 19.00 w Teatrze Andersena, ul. Dominikańska 1, Lublin.

Po koncercie organizatorzy zapraszają na after party/pograjka w Cabaret Cafe (Grodzka 21).

Wstęp wolny

„Pieśni bagien” są elementem programu „Scena In Crudo”.

Kapela ze wsi Boguszawa (Białoruś)

Zespół Завіца powstał w 1990 r. w wiosce Rozdziałowicze (Polesie Pińskie, rejon Hancawicze, Obwód Brzeski). Zawica to grupa kobiet kontynuujących dawne zwyczaje i umiejętności przekazywane przez tradycję. Członkinie zespołu od urodzenie mieszkają w wiosce Rozdziałowicze. Historyczne i geograficzne warunki wsi, znaczna izolacja przyczyniła się do zachowania oryginalnej, specyficznej twórczości. Przez lata działalności zespołu odtworzone zostały liczne obrzędy związane z kalendarzem (kolęda, Wielkanoc, „Siomuszny wianek”/Trojca, dożynki, Spass) oraz ważnymi momentami w życiu (wesele, chrzciny, „rekruty”).

W repertuarze śpiewaczek jest ponad 70 pieśni cyklu kalendarzowego. Są także „ekspertkami” od lokalnych tańców takich jak „Polka drobna” „Koza”, „Mikita” i in. Skład zespołu Sofia Rabcewicz , Hanna Rabcewicz, Sofia Rabcewicz, Tatiana Rabcewicz, Maria Rabcewicz, Alena Kisialewicz, Ludmiła Rabcewicz

KAPELA Z BOGUSZAWY
Kapela z wioski Boguszawa (rejon Pińsk, Obwód Brzeski) powstała w 1995 roku. Głównym inspiratorem i zbieraczem miejscowych найгрышаў jest Iwan Bobel', który przez kilkanaście lat gruntownie poznawał miejscowy styl muzykowania. W repertuarze muzyków są takie melodie jak polki, polki-babaczki „furman”, padespan, nareczeńka. Wizytówką kapeli jest polka boguszawska. Skład zespołu: Iwan Bobel, Vital' Bobel, Michaił Kondratsiuk, Iwan Szulgan

Organizatorem Festiwalu jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

Zrealizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Lublin – kandydata do tytułu Europejska Stolica Kultury 2016.

19:27, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 listopada 2009
1000 kilometrów muzyki. Warszawa-Kijów. Nowa książka Andrzeja Bieńkowskiego

Promocja książki Andrzeja Bieńkowskiego 1000 kilometrów muzyki już 19-tego listopada 2009 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Warszawa, ul. Elektoralna 12, godz. 18.00

Zapraszamy na spotkanie z autorem, filmy dokumentalne, zagra kapela Rokicińskiego (Radomskie).

„Nad książką 1000 kilometrów muzyki pracowałem w latach 1999-2009. To opowieść faktu, kontynuacja badań nad muzyką i kulturą wiejską, które prowadzę od 1979 roku. Tym razem zapraszam w podróż muzyczną od Warszawy do Kijowa. To świadectwo funkcjonowania kultury wiejskiej teraz i śladów po niej.

Dotyczy głównie Polski centralnej, Lubelszczyzny, Roztocza, z czasem badania sięgają Ukrainy (Polesie, Wołyń, Żytomierszczyzna, Roztocze ukraińskie).

Byliśmy krajem wielokulturowym (tradycja polska, żydowska, ukraińska). Zacierały się granice między sąsiadami, wszystko się mieszało, trwała trudna koegzystencja tych kultur. Dawniej boleśnie i trudno, ale mieszkaliśmy razem. Lata izolacji Polski i czystki etniczne odsunęły w zapomnienie wielokulturową tradycję. Co dziś ocalało z tego tygla? Co zostało przyjęte jako własne, a co zgubione, zapomniane? Czy można jeszcze dziś odnaleźć tajemnicze obrzędy i śpiewy?

To mój podziw dla Oskara Kolberga i jego nowoczesnej techniki badawczej. Przypomnę, że pisał o chłopach pańszczyźnianych, czyli niewolnikach. Status chłopów w XIX wieku był podobny do statusu czarnych niewolników w Ameryce Północnej. To musiało mieć wpływ na pieśni i muzykę, na obyczaje. Trudno uwierzyć, że mazurki – tak, tak, te Chopinowskie mazurki – to melodie i tańce niewolników, tak jak bluesy w Ameryce!”

Andrzej Bieńkowski 2009


08:32, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 września 2009
Zapraszamy na warsztaty tradycyjnych tańców polskich do Białegostoku

Warsztaty prowadzone przez KAPELĘ BRACI DZIOBAKÓW Z WOLI DESTYMFLANDZKIEJ odbędą się w Białostockim Muzeum Wsi 12 września od godz. 17.00 w Rezmizie z Rutki.

Główny obszar zainteresowań grupy to opanowanie archaicznego stylu gry na instrumentach smyczkowych z regionów: radomskiego, lubelskiego i destymflandzkiego – stąd nazwa kapeli. Ich grę charakteryzuje surowość formy i improwizacyjność. Grają głównie do tańca, wychodząc z założenia, że muzyka i taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i międzypokoleniowego.

Na warsztatach tanecznych i pograjkach prowadzonych przez Kapelę Braci Dziobaków można nauczyć się tradycyjnych polskich tańców i zabaw.

Informacje o zespole na stronie:
http://www.myspace.com/kapelabracidziobakow

Wstęp bezpłatny!

Dojazd autobusem nr 102, przystanek BMW/Zajazd Wiking.

Więcej informacji pod tel. (85) 74 - 36 – 082 oraz na stronie www.bialostockiemuzeumwsi.pl

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

14:34, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 25 sierpnia 2009
Serce Dzwonu

„... pomnij iż w ruch serce dzwonu
może wprawić litylko wytrwała praca i
niezłomność serca w pociąganiu za
sznur. Jeśliś jednak leniwy a duch twój
innych pożąda rozkoszy, trzymaj się z
dala!”

Fragment XVII wiecznej instrukcji dla
dzwonników

Szanowni odbiorcy tego pisma:

Zapraszamy was serdecznie do udziału w III etapie projektu Serce Dzwonu.
Przedsięwzięcie to w całości odnosi się do tradycyjnych praktyk muzycznych które niegdyś
tworzyły oś gromadzenia się wiejskich wspólnot. Pierwsze dwa etapy projektu poświęcone
były tradycyjnym pieśniom Podlasia. Trzecia odsłona przedsięwzięcia będzie miała
miejsce we wsiach kajockich położonych na północ od Przysuchy pomiędzy
Radomiem i Opocznem, a jej rdzeniem będzie pewna niezwykłą XVII wieczną
opowieść.

Prolog

Opowieść ta, pamiętana do dziś we wsiach regionu wspomina o wiórze z drzewa,
który wydostawszy się spod topora wprawnego cieśli, nie opadł na ziemię ale zaczął wolno
płynąć po niebie. Wydarzenie to miało miejsce pewnego mroźnego poranka ok. 1640 kiedy
to rozpoczynano ociosywanie bali pod budowę kościoła we wsi Nieznamierowice. Dlaczego
ten mały kawałek drzewa wzniósł się w powietrze, dokąd popłynął i jak to się stało że za jego
przyczyną w pobliskiej Studziannej powstało jedno z najważniejszych sanktuariów
Centralnej Polski, będzie można się dowiedzieć podczas wędrówki jego śladami.

Zamysł

Wędrówka tropem niezwykłego wióru będzie miała miejsce w tygodniu
poprzedzającym najważniejszy doroczny odpust w Studziannej, czyli w dniach 18 – 27
września 2009.

W trakcie wyprawy w trzech kolejnych wsiach leżących na naszej trasie
będziemy organizować Zgromadzenia wiejskie, poświęcone pamięci wspomnianych
wyżej cudownych wydarzeń. Zgromadzenia obejmować będą wspólne śpiewanie starych
pieśni nabożnych pod kapliczkami oraz zabawy taneczne w remizach.


W związku z tym udział w Zgromadzeniach będzie wymagał od uczestników wyprawy
nabycia szeregu kompetencji umożliwiających aktywne uczestniczenie w celebracjach.
Zdobywaniu tych kompetencji służyć będą warsztaty przygotowawcze w Olsztynie oraz
zajęcia warsztatowe z udziałem miejscowych nosicieli tradycji, które prowadzone będą
podczas wędrówki. W trakcie warsztatów trzeba będzie poznać starodawne pieśni
nabożne (zwłaszcza te opisujące XVII wieczne cuda), nauczyć się hulać oberki,
mazurki i rdzuchowiaki jak również zostać aktorem improwizowanej trupy teatralnej.

Poniższy plan układa w czasie całe przedsięwzięcie:

Harmonogram

11 – 13.09 Warsztaty w Olsztynie przygotowujące do wędrówki
18.09 Spotkanie uczestników we wsi Brogowa (należy dotrzeć do godziny 17)
18 – 20.09 zajęcia warsztatowe w Brogowej: nauka pieśni z udziałem miejscowych
śpiewaczek, nauka tańców.
20.09, godzina 19 Zgromadzenie w Brogowej
21.09, przejście do Gałek Rusinowskich
21 – 23.09 zajęcia warsztatowe w Gałkach Rusinowskich: nauka pieśni z udziałem
miejscowych śpiewaczek, nauka tańców, przygotowywanie widowiska o Cudach
Studziańskich.
23.09, godzina 19 Zgromadzenie w Gałkach Rusinowskich.
24.09, przejście do Nieznamierowic
24 – 26.09 zajęcia warsztatowe w Nieznamierowicach: nauka pieśni, nauka tańców z
udziałem miejscowych tancerzy, przygotowywanie widowiska o Cudach Studziańskich.
26.09 godzina 19 Zgromadzenie z Nieznamierowicach
27.09 wyprawa na odpust do Studziannej. Zakończenie ok. godziny 17.

Uwagi organizacyjne

• Udział w przedsięwzięciu nie wymaga wcześniejszych doświadczeń z muzyką
tradycyjną, a jedynie sumiennego przykładania się do zajęć warsztatowych.
• Koszt udziału w wyprawie jak i warsztatach przygotowawczych wynosi 100 pln, opłata
ta zawiera koszt udziału we wszystkich zajęciach warsztatowych a także noclegi i
jeden ciepły posiłek dziennie podczas wędrówki.
• W uzasadnionych przypadkach zakładamy możliwość udziału w warsztatach i
Zgromadzeniu w tylko jednej wsi – koszt trzydniowego uczestnictwa wynosi 30 pln.
• Na zgłoszenia czekamy do 08. września, w zgłoszeniu chęci udziału w
przedsięwzięciu prosimy krótko napisać o swoich dotychczasowych doświadczeniach
muzyczno-taneczno-teatralnych, jeśli takie wystąpiły.
• Pytania i zgłoszenia prosimy kierować na adres asiaturkiewicz@wp.pl tel: 5000
41842 (5 i 6 września telefon nie odpowiada, a mail nie działa)

Organizatorzy, realizatorzy, sponsorzy, partnerzy

· Wędrówka tropem cudownego wióru realizowana jest w ramach projektu Serce
Dzwonu prowadzonego przez Stowarzyszenie Tratwa z Olsztyna (więcej o Tratwie i i
jej działaniach znajdziesz na stronach: www.tratwa.pl, www.ogniwa-tratwa.pl)
· Zajęcia warsztatowe prowadzą: warsztat w Olsztynie: Maciej Żurek i Marek Ruczko
(Stowarzyszenie Tratwa), zajęcia warsztatowe podczas wyprawy: doktor Ewa
Grochowska (jedna z czołowych badaczek tradycji Woli Destynflanckiej), Janusz
Prusinowski (muzyk, lider Prusinowski Trio) oraz śpiewacy, śpiewaczki i tancerze z
Nieznamierowic, Gałek Rusinowski i Brogowej.
· Realizację wędrówki wspiera gmina Rusinów
· Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz
Fundacji J&S Pro Bono Poloniae

10:26, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
środa, 05 sierpnia 2009
Oberek kręci. Kapela Mazowiecka

 

Oberek kręci

Kapela Mazowiecka zaprasza na muzykę.

6,13, 27 SIERPNIA, GODZINA 19
DOM MUZYKI "HALKA"
ULICA PAŃSKA 85, WARSZAWA. BILETY 13 ZŁ

KAPELA MAZOWIECKA
Bartosz Niedźwiecki - skrzypce pierwsze
Barbara Songin - skrzypce sekund
Filip Szymborski - kontrabas

Obecnie jedna z najlepszych kapel ludowych w Polasce. W repertuarze zespołu znajdują się najbardziej charakterystyczne dla muzyki ludowej Mazowsza tańce o rytmice nieparzystej: chodzone, kujawiaki, obertasy, oberki i okrąglaki. Praca zespołu skupia się na popularyzacji tanecznej muzyki ludowej Mazowsza Północnego, Zachodniego i Kurpii. Pełna energii gra Kapeli sprawia iż trudno ustać i usiedzieć w miejscu.

www.kapelamazowiecka.waw.pl

20:43, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Komentarze (1) »
czwartek, 25 czerwca 2009
Moment obrotowy/Moment oberkowy

Moment obrotowy / moment oberkowy

Lublin 2-3 lipca

Janusz Prusinowski Trio,

Bronisław Bida z Gródek

Remigiusz Mazur-Hanaj

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

+ goście

Warsztaty polskich nizinnych tańców wirowych

2-3 lipca,  od godz.16.30, STL

Koncert/zabawa taneczna

3 lipca, godz. 20 TEKTURA

Moment obrotowy / moment oberkowy

Moment obrotowy to wielkość fizyczna definiowana jako moment siły.  W obrotach tkwi więc siła! Odkrył to zapewne Izaak Newton (Mo liczony jest w Niutonometrach), ale mieszkańcy polskiej i nie tylko wsi znali tę odwieczna prawdę i korzystali z niej na całego już od stuleci oddając się euforycznie kunsztowi tańców wirowych w rytmie na dwa i na trzy.

Pokrewnym zjawiskiem jest moment bezwładności. Jeśli uda się go przełamać, moment obrotowy wraz ze wzrostem siły (i spadaniem masy) może rosnąć, aż osiągnie poziom zwany Moment oberkowy. Ten ostatni to nieznane w fizyce newtonowskiej zjawisko występujące  w specyficznych warunkach wiejskich, od XX wieku również miejskich, pograjek na dechach albo dobrych wesel. Warunkiem pierwszym są dobrzy muzykanci, granie dynamiczne i liryczne, melodie finezyjne a przeciągłe, rytm wyraźny i mocny. To będzie. Warunkiem drugim są znający rzecz tancerze, nie zawadzi coś w szkle. Wirowanie wbrew pozorom to sztuka niełatwa, wymagająca krzepy i trochę nauki, ale w perspektywie dużo frajdy dążącej do ekstazy. Zapraszamy na warsztaty i koncert. Chociaż na Moment.

.................................................................................

OBERKOWE LATO 2009 – PROGRAM ETAPU LIPCOWEGO:

2 lipca, STL, ul. Grodzka 14

 • godz. 16.30 - warsztaty polskich tańców wirowych – Kapela Braci Dziobaków
 • godz. 18.30 - prezentacja filmu „Aleksander Kowal - skrzypek z Tomaszowa Lubelskiego”

3 lipca,  STL, ul. Grodzka 14

 • godz.16.30 - warsztaty polskich tańców wirowych – Janusz Prusinowski Trio

3 lipca, godz. 20 –  „Tektura”, ul. Wieniawska 15

 • spotkanie z muzykantem Bronisławem Bidą

koncert z tańcami:

 • Janusz Prusinowski Trio
 • Bronisław Bida z Gródek
 • Remigiusz Mazur-Hanaj
 • Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

+ goście

WSTEP WOLNY

 

WYKONAWCY:

Janusz Prusinowski Trio (Polska)

Zespół założony przez doświadczonych instrumentalistów, by grać muzykę polską zgodnie z najlepszymi wiejskimi kanonami wykonawczymi. W tej mierze są bezpośrednimi uczniami najwybitniejszych wiejskich muzyków, głównie z regionu radomskiego: Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Jana Ciarkowskiego, Piotra i Jana Gaców, Ignacego Bednarza i innych.  Dzięki dbałości o detale – obecne w grze – można w interpretacjach zespołu rozpoznać "nutę" każdego z mistrzów.

Instrumentarium: skrzypce, basy, bębenek, szałamaje, flet poprzeczny.

Dynamika wiejskich tańców z jednej strony i właściwości frazy języka polskiego z drugiej wyznaczają czasoprzestrzeń, w której spełniają się możliwości rytmiczne, melodyczne i brzmieniowe kujawiaków, mazurków, oberków, powiślaków. Muzyczny dialog między instrumentalistami, operowanie heterofonią i doświadczenie wspólnej improwizacji to kolejne elementy składające się na wyjątkowość grupy.

W 2008 roku ukazał się płyta „Mazurki” wydana jednocześnie w Polsce i we Włoszech (Museo Sera di Torino). Zespół koncertuje w Polsce, Włoszech, Francji, Belgii. Lider oraz zespół tworzy i wykonuje muzykę do filmów oraz spektakli (ostatnio m.in. Teatru Narodowego w Warszawie – Fałszywa Służąca w reżyserii Jacquesa Lassalle’a – premiera marzec 2009, Il Drago di Cracovia – San Carlino, Rzym

http://www.myspace.com/januszprusinowskitrio

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (Lublin)

autoprezentacja: Stryjeczni bracia Ignacy Dziobak, Jan Dziobak, Edward Dziobak, to muzycy tradycyjni młodego pokolenia  zajmujący się kontynuacją i rekonstrukcją polskich tradycji muzycznych, kultywują stary styl grania. Kapela gra w składzie: skrzypce, basy, bębenek. Grają tylko do tańca, wychodząc z założenia, że muzyka i taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i  międzypokoleniowego.

Bronisław Bida (Gródki k/Frampola, lubelskie) - rocznik 1927, jest uczniem Józefa Radeja z Załawcza.

Na jego niepowtarzalny styl składają się: melizmatyka i używanie dwudźwięków, charakterystyczne, "liryczne" brzmienie, starodawny repertuar. Jest jedynym tej klasy skrzypkiem biłgorajskiej części Roztocza Zachodniego.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Kilka jego podróżniaków i polek znajduje się na płycie "Spod niebieskiej góry", która w czerwcu ukaże się nakładem wydawnictwa In Crudo.

Bronisław Bida na Youtube http://www.youtube.com/watch?v=Wr5nAlpbrQo&feature=channel_page

Remigiusz Mazur-Hanaj - muzyk (skrzypce, lira korbowa, bębenek), animator kultury (m.in. współtwórca warszawskiego Stowarzyszenia "Dom tańca" 1994-2007 - laureata Nagrody im. Oskara Kolberga), redaktor (czasopismo Wędrowiec, seria płytowa In Crudo), autor projektu badawczo-koncertowo-wydawniczego "Jest drabina do nieba", współautor Taboru Domu Tańca (od 2002 roku); od 1994 roku prowadzi prace badawczo-dokumentacyjne we wsiach Mazowsza i Lubelszczyzny; scenarzysta kilkunastu filmów dokumentalnych zrealizowanych dla TVP, współpracownik Polskiego Radia, juror Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

O mazurkach ze strony Janusza Prusinowskiego:

Skąd wzięły się mazurki na Mazowszu? Czy z antycznych wspólnot, czy też z wciąż bijącego ogólnoludzkiego źródła muzyki? Mazurek to trójmiarowy, kolisty ruch odczuwalny pod powierzchnią zjawisk tego świata. W jego pulsie mieści się zarówno podział na dwa i cztery, jak na pięć i siedem. Przesunięcia akcentów – nie wydumane, ale wynikające z kroków tancerzy – zawijają, zakręcają, podważają logikę melodii, stawiając ją w nowym, nieoczekiwanym świetle. Człowiek wyzwala się z korpuskularnego, metronomicznego doświadczania czasu i wypływa na szerokie wody . To już nie jest rubato, ale prajęzyk wspólny ludziom i… ptakom. Pamiętam pewien świt, gdy w lesie nieopodal Rdzowa obudził mnie ptasi koncert; po chwili zaś słuchałem gry Jana Ciarkowskiego i Piotra Gacy. „Nie ma zasadniczej różnicy” – pomyślałem wtedy i nadal tak myślę.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Organizator: Stowarzyszenie TwórcówLudowych

Współpraca:Towarzystwo dla Natury i Człowieka

09:47, edward_dziobak , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12

SZKOŁA SUKI BIŁGORAJSKIEJ

Główne założenie projektu to przekazanie wiedzy o budowie i technikach gry na instrumencie suka biłgorajska grupie zainteresowanych młodych osób, które same zajmują się badaniem i rekonstrukcją kultury tradycyjnej, jej prezentowaniem i nauczaniem dzieci młodzieży w trakcie warsztatów artystycznych i edukacyjnych i są gotowi podjąć trud nauki skomplikowanego rzemiosła muzykanckiego. Gospodarzem szkoły jest Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego.POLECAMY:


LINKI ZNAJOME:
Butik DUSHA Lublin