Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej - oberki, polki, mazurki, podróżniaki destymflandzkie, janowskie, lubelskie, radomskie.
czwartek, 19 maja 2011
Dziobaki na Kodach

Zapraszamy 19 maja 2011 na tradycyjną zabawę taneczną, która odbędzie się w ramach Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY.

Miejsce: Lublin, PUB Czarna Owca, ul. Narutowicza 9
godz.22.00

wstęp wolny

Zapraszamy!!

O Festiwalu i o nas na Festiwalu

12:15, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 stycznia 2011
„Spod niebieskiej góry” - noworoczny koncert muzyki tradycyjnej

Szkoła Suki Biłgorajskiej oraz Wydawnictwo In Crudo i Janowski Ośrodek Kultury zapraszają na wyjątkowy koncert noworoczny poświęcony muzyce tradycyjnej Roztocza Zachodniego. Koncert odbędzie się 29 stycznia o godz.17.00 w Janowskim Ośrodku Kultury w Janowie Lubelskim.

Szczegóły na www.sukabilgorajska.pl

 

00:46, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 stycznia 2011
Weekend z muzyką tradycyjną w Białymstoku

22-23 stycznia 2011 roku w białostockim ratuszu odbędzie się weekend z muzyką tradycyjną. W programie koncert kolęd w wykonaniu Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, wykład Ewy Grochowskiej oraz warsztaty pieśni tradycyjnej prowadzone przez Julitę Charytoniuk.

PROGRAM

22 stycznia (sobota)
Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Ratusz, Rynek Kościuszki 10

- godz. 13.00 - zapraszamy dzieci z opiekunami (maksymalnie 20 osób, obowiązuje bilet wstępu do Muzeum) zajęcia warsztatowe z wycinanką "GWIAZDY NA GWIAZDKĘ" i spotkanie wokół tradycji kolędniczej ze Zbigniewem Nasiadko

- godz. 17.00 - koncert kolęd w wykonaniu Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (wszystkich obowiązuje bilet wstępu w cenie 6 zł.)

23 stycznia (niedziela)

- godz. 14.00 - krótkie warsztaty pieśni tradycyjnej - prowadzenie: Julita Charytoniuk
Zapraszamy uczestników w wieku od 10 lat (grupa maksymalnie 15 osób, czas trwania 60 min.) (wstęp wolny)

- godz. 17.00 - wykład dr Ewa Grochowskiej Mazurek: opowieść o zgubionym rytmie.
Prelekcję zilustruje prezentacja tradycyjnych pieśni z Mazowsza i śpiewanych mazurków w wykonaniu uczestniczek warsztatów głosowych (warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia oraz Muzeum Podlaskie w ramach projektu Wyśpiewać podlaską tradycję....)

wstęp wolny

12:54, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 stycznia 2011
Karnawałowa Pograjka Eksperymentalna

Zapraszamy na specjalną karnawałową pograjkę, gdzie muzyka taneczna wykonywana przez muzyków tradycyjnych młodego pokolenia z Kapeli Braci Dziobaków korespondować będzie z dźwiękami niezwykle utalentowanego szwedzkiego kontrabasisty Joela Gripa zajmującego się muzyką eksperymentalną i improwizowaną.

Jest to zupełnie niezależna, wręcz spontaniczna wspólna inicjatywa muzyków, których - mimo wykonywania odrębnych jakby się  wydawało gatunków muzycznych -  charakteryzuje surowość formy i improwizacyjność.


Joel Grip to niezwykle utalentowany szwedzki kontrabasista i producent, który mimo młodego wieku zdążył już wiele namieszać w świecie muzyki. Gry na kontrabasie uczył go sam Michael Formanek - basista i kompozytor wykładający w Konserwatorium Peabody w Baltimore USA, i tam Joel uzyskał wykształcenie muzyczne. Obecnie można go usłyszeć występującego solo jak i w wielu międzynarodowych projektach realizowanych w USA, Środkowej Ameryce, Japonii, Chinach, Indiach czy Europie. Najczęściej gra z: The Jolly-Boat Pirates, Protectograph, Sofia Jernberg/Grip duo, Barnö/Grip duo, Roland Keijser Quartet, and Shelly Blake Music.

Joel jest jednym z głównych organizatorów festiwalu Hagenfesten w Dala-Floda (Szwecja) promującego zarówno muzykę improwizowaną jak i inne formy sztuki traktowanej jako niczym nie ograniczona forma ekspresji.

Szwedzka wytwórnia Umlaut Records to także jedno z dzieci Joel'a - sprawuje nad nią pieczę jako właściciel, wciela się często w rolę producenta.

Udziela się w przedsięwzięciach o charakterze społecznym - jest założycielem fundacji "Public Health Music", która w oparciu o projekty artystyczne pomaga bezdomnym dzieciom w Indiach i na Ukrainie. (źródło: www.ck.lublin.pl)

www.joelgrip.com
www.myspace.com/joelgrip

Karnawałowa Pograjka Eksperymentalna odbędzie się 19 stycznia (środa), godz.20.00
Pub Za Drzwiami, ul. Rynek 7, Lublin
BILET: 4.99

00:29, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 grudnia 2010
KOLĘDA PLUS MINUS – koncert / spotkanie

Scena/Studio In Crudo zaprasza:

KOLĘDA PLUS MINUS
koncert – spotkanie

11.01.2011, godz 18

Galeria Sztuki Ludowej STL, ul Grodzka 14 w Lublinie

Tradycyjne kolędy z Lubelszczyzny zaśpiewa wielopokoleniowy zespół śpiewaczek z Wojsławic i Lublina pod kierunkiem pani Zofii Sulikowskiej z Wojsławic.

Podobnie postąpi wędrowne komando kolędniczych weteranów ze Studio In Crudo, które pokaże też swoje swawolne „Herody” i filmową relację z kolędniczych rajdów po Puszczy Solskiej.

Będzie to w końcu – być może ostatnia w tym „sezonie” - okazja do wspólnego pośpiewania kolęd.

Na kolędniczo - przemytniczy szlak wyruszamy, w różnych konfiguracjach, od ładnych paru lat. W różne okolice, ostatnio zaś uparcie w rejon janowsko- biłgorajskiej, ordynackiej Wielkiej Puszczy, gdzie żyje paru starych kolędników a przy okazji niezrównanych śpiewaków, skrzypków, bębnistów, z których pamięci i talentu czerpiemy cały rok. Nasze kolędowanie nie jest etnograficzną rekonstrukcją obrzędu. Jest okazją do nauki ale i żywą praktyką teatru, wiejskiej muzyki, wędrówki. Z respektem dla kanonu tradycji, ale i ze świadomością tu i teraz. Jest zabawą, przygodą ale i spotkaniem – ze starczymi i dziecięcymi emocjami, często z biedą i samotnością, czasem ze spuszczonym z łańcucha Szarikiem. Tak jak i „w dawnych czasach” jest sposobem intensywnego przeżywania czasu świątecznego, niezależnie od naszej religijnej temperatury.

Wstęp wolny.

Program realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

09:15, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 grudnia 2010
Muzyka trzech pokoleń - podsumowanie projektu

Muzyka trzech pokoleń -
tradycje muzyki instrumentalnej na Lubelszczyźnie

podsumowanie projektu

17 grudnia 2010 (piątek)

Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14

Godz. 16.00 – 19.00

Warsztaty instrumentalne:

Naukę gry poprowadzą: Stanisław Głaz z Dzwoli (skrzypce dla średniozaawansowanych i zaawansowanych), Zbigniew i Krzysztof Butrynowie (suka biłgorajska), Bronisław Rawski z Kocudzy, Edyta Piekarczyk, Ewa Grochowska (bęben, basy).

Warsztaty będą podsumowaniem całorocznej pracy, zapraszamy uczestników poprzednich edycji (w przypadku osób nowych uczestnictwo w tej sesji jest do uzgodnienia z organizatorami).


18 grudnia 2010 (sobota)

Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14

Godz. 14.00 – 16.00

Warsztaty tańca  - AAAby zostać mistrzem oberka - 7 kolejnych kroków - prowadzi Grzegorz Ajdacki (Dom Tańca, Warszawa)

Godz. 16.30

„Muzyka trzech pokoleń – tradycje muzyki instrumentalnej na Lubelszczyźnie” – podsumowanie projektu - wykład i prezentacja multimedialna, koncert z udziałem zaproszonych gości i uczestników warsztatów.

* * *

POGRAJKA – ZABAWA/WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

Pub Za Drzwiami, ul. Rynek 7
godz. 20.00, wstęp 5 zł

Wystąpią: KAPELA STANISAŁWA GŁAZA Z DZWOLI, KAPELA BRACI DZIOBAKÓW (Wola Destymflandzka) oraz uczestnicy warsztatów.

***

Koszt udziału w warsztatach instrumentalnych -  10zł/osoba (przewidujemy zwolnienie z opłaty dla osób bezrobotnych i w innych wypadkach losowych, także dla osób, które pomogą w przygotowaniach do sobotniej sesji). Warsztaty taneczne – wstęp wolny. Dla uczestników warsztatów na POGRAJKĘ wstęp wolny. Dla wszystkich – niespodzianka!

Warsztaty: skrzypce - należy posiadać własny instrument; suka, basy, bęben - instrumenty zapewnia organizator.

Informacje oraz zgłoszenia na warsztaty:
pograjka@o2.pl, tel.81 532 49 74. Ilość miejsc ograniczona.


„Muzyka trzech pokoleń”– tradycje muzyki instrumentalnej na Lubelszczyźnie -

to cykl warsztatów, prezentacji i koncertów, adresowany do mieszkańców Lublina, mający na celu popularyzację tradycyjnej instrumentalnej muzyki wiejskiej Lubelszczyzny (ze szczególnym uwzględnieniem muzyki skrzypcowej) w środowisku miejskim.

Chcemy pokazać, że tzw. „muzyka wiejska” jest medium uniwersalnym, którego atrakcyjność nie ogranicza się tylko do środowiska wiejskiego. Tradycyjna muzyka instrumentalna Lubelszczyzny jest przez etnomuzykologów uważana za jedną z ciekawszych kultur muzycznych w Polsce i Europie.

Patronat medialny KulturaLudowa.pl serpent.pl

Projekt zrealizowany przy pomocy finansowej Miasta Lublin oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator:

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej: myspace.com/kapelabracidziobakow

Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14, 201-112 Lublin, zgstl@op.pl, www.zgstl.pl

09:44, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 listopada 2010
Pieśni Bagien 2010

17.11.2010, godz. 19.00
Lublin, Warsztaty Kultury, ul Popiełuszki 5

TRADYCYJNE PIEŚNI BIAŁORUSKIEGO POLESIA
zespół śpiewaczy ze wsi Rog (obwód miński, Białoruś)

POGRAJKA
Muzykanci ze wsi Rog (tradycyjne tańce Polesia centralnego)
Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (muzyka taneczna z polskich nizin i wyżyn)

wstęp wolny

Imprezie towarzyszyć będzie promocja książki "Iwan Poluchowicz. Trzy dni nie z jego życia" Pepe Piaseckiego

„Scena In Crudo - Pieśni bagien” to cykl koncertów, spotkań i warsztatów prezentujących tradycje muzyczne Polesia ukraińskiego, białoruskiego, polskiego: stare wielogłosowe obrzędowe i liryczne pieśni przenoszone w autentycznym przekazie z pokolenia na pokolenie wraz z archaicznym, niemal dziś już zapomnianym, sposobem śpiewania. Edycja 2010 to szósta odsłona cyklu.

TRADYCYJNE PIEŚNI BIAŁORUSKIEGO POLESIA – WARSZTATY W LUBLINIE
15-17.11.2010

Towarzystwo dla Natury i Człowieka i Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w warsztatach żeńskiego śpiewu tradycyjnego i pieśni z białoruskiego Polesia prowadzonych w dniach 15-17.11.2010 przez Irynę Mazyuk z Mińska.

Zajęcia oparte będą o repertuar wielogłosowych pieśni obrzędowych i lirycznych z białoruskiego Polesia (obwód brzeski i miński) w tym prezentację nagrań archiwalnych. Będzie też okazja do wysłuchania podobnego repertuaru w wykonaniu wybitnych śpiewaczek ze wsi Rog (Soligorski rajon).

Odpłatność za udział w warsztatach (3 x 2 h) wynosi 40 zł (płatne przed pierwszymi zajęciami). W uzasadnionych przypadkach możliwe zwolnienie z opłat (np. dla wolontariuszek zaangażowanych przy organizacji koncertu „Pieśni bagien”) Pierwsze spotkanie w pon. 15.11 o godz 18 w Warsztatach Kultury ul. (Popiełuszki 5)

Konieczne wcześniejsze zgłoszenie – ilość miejsc ograniczona.
Zgłoszenia i informacje oikos@ekolublin.pl. W zgłoszeniu prosimy o podanie danych kontaktowych i ew. informacji o swoich dotychczasowych doświadczeniach ze śpiewem tradycyjnym.

Irina Maziuk (Mińsk, Białoruś) pochodzi z okolic Biełoozerska na zachodnim Polesiu. Od 1998 roku pracowała w Białoruskim Instytucie Problemów Kultury, po jego likwidacji wykładowca Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk. Bada tradycje muzyczne, głównie wokalne, specyfikę wokalnej artykulacji różnych regionów Białorusi. Od 13 lat prowadzi badania terenowe podczas licznych ekspedycji. Szczególna uwagę poświęca dogłębnym badaniom ludzkiego „instrumentu” głosowego w tradycji, odkryciu indywidualnych cech kształtujących śpiew. Kierowniczka zespołu zajmującego się śpiewem poleskim „Kudmień” (Mińsk), dziecięcego zespołu folklorystycznego „Protalinka” we wsi Chriso, (rejon Bieriozowski), uczestnik licznych projektów i duetów muzycznych w Mińsku.

Organizator: Towarzystwo dla Natury i Człowieka, współpraca Warsztaty Kultury.
Zrealizowano dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzicta oraz środków z "1 procenta podatku" (pomyśl o tym rozliczając PIT: KRS 0000214186)

19:40, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
Kolęda plus minus. Projekt warsztatowo-wyczynowy

Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza do udziału w projekcie warsztatowo-rozwojowym "Kolęda +/-". Jest to dwumiesięczny cykl warsztatów i wypraw zakończony ekspedycją kolędniczą w regionie janowsko-biłgorajskim na Lubelszczyźnie. Bezpłatne zajęcia rozpoczną się 11 listopada 2010 w okolicach Janowa Lubelskiego.

W tak zwanym programie:

  • poznawanie i nauka tradycyjnych kolęd z Lubelszczyzny w miejscowych stylach wykonawczych,
  • budowa teatralnej warstwy kolędowania: przygotowanie domowego spektaklu herodowego na bazie żywych i archiwalnych przekazów z okolic zachodniego Roztocza i Wielkiej Puszczy,
  • coś jakby warsztaty taneczne (tradycyjne tańce polskich nizin i wyżyn) i instrumentalne,
  • spotkania z wiejskimi muzykami, śpiewakami, tancerzami, ujadającymi psami, pijaczkami pod sklepami...

Kolędowanie, jakie uprawiamy od ładnych paru lat nie jest etnograficzną rekonstrukcją obrzędu. Jest żywą praktyką teatru, muzyki, wędrówki. Spotkaniem i zabawą. Z respektem dla kanonu tradycji, ale i ze świadomością tu i teraz.

Udział w cyklu obejmuje uczestnictwo w trzech weekendowych sesjach warsztatowych w okolicach Janowa Lubelskiego (pierwsza od 11 listopada), wyprawie kolędniczej do kilku wiosek w Lasach Janowskich w dniach 27 - 30/31 grudnia oraz finałowym spotkaniu w Lublinie, w styczniu 2011.

Bez opłat.

Informacje oraz zgłoszenia („parę słów o sobie”) droga mailową k.gorczyca@ekolublin.pl

Program realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

19:38, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 września 2010
Zmarł Tadeusz Dudka (1925-2010) - skrzypek ze Zdziłowic

Tadeusz Dudka, fot. Krzysztof Butryn
fot. K. Butryn, 2008

24 września zmarł Tadusz Dudka - muzykant, skrzypek. Wraz ze swoim bratem Bronisławem (1918-2008) tworzyli legendarną Kapelę Dudków ze Zdziłowic. Do ostatnich dni grał w orkiestrze dętej ze Zdziłowic. W tym roku obchodził 85. urodziny. Zawsze uśmiechnięty, wesoły...

Panie Taduszu...takiego Pana zapamiętamy!! Bóg zapłać....

12:02, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 września 2010
„Muzyka trzech pokoleń” - edycja październikowa

Zapraszamy na przedostatni cykl warsztatów w ramach projektu „Muzyka trzech pokoleń”– tradycje muzyki instrumentalnej na Lubelszczyźnie. Oto program październikowej edycji.

15 PAŹDZIERNIKA 2010 (piątek)

Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14

Zaczynamy o godz. 16.00

Warsztaty instrumentalne
Naukę gry poprowadzą: Maciej Filipczuk (skrzypce), Krzysztof Butryn (suka biłgorajska), Edyta Piekarczyk (basy), Ewa Grochowska (bęben).

Ponieważ to przedostatnia sesja warsztatowa w tym roku zapraszamy przede wszystkim uczestników poprzednich edycji i osoby zaawansowane. Początkujących przyjmujemy tylko w uzasadnionych przypadkach. Udział w warsztatach obejmuje pracę przez dwa dni warsztatowe, prosimy o nie zgłaszanie się osób zainteresowanych udziałem np. tylko w jednych zajęciach.

16 PAŹDZIERNIKA 2010 (sobota)

Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14

Warsztaty instrumentalne
c.d, godziny zajęć i przerwa obiadowa zostaną ustalone z uczestnikami.

Warsztaty tańca tradycyjnego - AAAby zostać mistrzem oberka - 7 kroków
Godz. 17.00 - prowadzenie Grzegorz Ajdacki (Dom Tańca, Warszawa)

POGRAJKA – Koncert/zabawa taneczna
Pub Za Drzwiami, ul. Rynek 7

godz. 19.30, wstęp 5 zł

Wystąpią:
MACIEJ FILIPCZUK (Poznań),
KAPELA BRACI DZIOBAKÓW (Wola Destymflandzka),
MELODIA W  POLSCE (Lublin)
oraz uczestnicy warsztatów i inni goście specjalni

***

Koszt udziału w dwudniowych warsztatach instrumentalnych -  20zł/osoba (przewidujemy zwolnienie z opłaty dla osób bezrobotnych i w innych wypadkach losowych). Warsztaty taneczne – wstęp wolny. Dla uczestników warsztatów na POGRAJKĘ wstęp wolny.

Warsztaty: skrzypce-należy posiadać własny instrument; suka,basy,bęben-instrumenty zapewnia organizator.

Informacje oraz zgłoszenia na warsztaty:
pograjka@o2.pl, www.oberek.blox.pl, tel.81 532 49 74.
Ilość miejsc ograniczona.

***

Artyści

MACIEJ FILIPCZUK (Poznań)
Skrzypek, twórca grupy muzycznej Lautari, projektu MetaMuzyka, współtwórca grupy  Transkapela. Współpracował z Orkiestrą p.w. Św. Mikołaja (MC/CD: Muzyka Gór), zespołami Hojra, Hałas Trio, kapelą Domu Tańca. Poznań oraz Teatrem Pieśń Kozła. Uczestnik projektu Podróżny Kolektyw Skrzypcowy. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów "Arche Vivum" i "MetaMuzyka", uczeń skrzypka Kazimierza Meto z Gliny.

GRZEGORZ AJDACKI (Dom Tańca, Warszawa)
Z wykształcenia geograf, z zawodu redaktor podręczników szkolnych, map i atlasów do geografii, historii i dziedzictwa kulturowego w regionie. Z zamiłowania tancerz, regionalista, krajoznawca i etnograf. Od wielu lat zajmuje się niekonwencjonalnym podejściem do przekazywania praktycznej wiedzy o kulturze. Jako pierwszy zaczął ukazywać na mapach zjawiska kultury niematerialnej, takie jak imprezy artystyczne (filmowe, teatralne, muzyczne, historyczne), ośrodki społeczno-kulturalne mniejszości narodowych w Polsce („Regionalny Atlas Polski” Warszawa, 2000). Propaguje tradycyjne tańce i zabawy regionalne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych prowadząc w wielu miejscach zajęcia, imprezy i projekty taneczne. Jednocześnie pogłębia wiedzę podróżując po kraju i ucząc się od wiejskich tancerzy. Za osobisty sukces uznaje mapę ścienną „Polska. Kultura ludowa. Dziedzictwo regionalne” (Warszawa, 2006). Otrzymał Nagrodę Magazynu Literackiego Książki za „Wielki atlas świata” – książkę września i jednocześnie książkę roku 2003. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Prezes Stowarzyszenia „Dom Tańca”.

KAPELA BRACI DZIOBAKÓW (Wola Destymflandzka)
Muzycy tradycyjni młodego pokolenia – grają muzykę taneczną, praktykując wraz z przyjaciółmi i rodzinami także różne inne formy aktywności muzycznej i kulturowej. Główny obszar ich zainteresowań to opanowanie archaicznego stylu gry na instrumentach smyczkowych z regionów: radomskiego, lubelskiego i destymflandzkiego – stąd nazwa kapeli. Tradycje muzyczne wsi Wola Destymflandzka sięgają XIX wieku i zapoczątkowane zostały przez trzech braci: Jana, Ignacego i Edwarda Dziobaków. Ich młodzi następcy nawiązują w swoim repertuarze zarówno do tradycji rodzinnych, odziedziczonych po rodzinie Dziobaków, jak i do własnych doświadczeń gromadzonych podczas badań terenowych i spotkań z muzykantami starszego pokolenia, wybitnymi skrzypkami: Janem Gacą z Przystałowic Małych i Stanisławem Głazem z Dzwoli. Ich grę charakteryzuje surowość formy i improwizacyjność. Grają głownie do tańca, wychodząc z założenia, że muzyka i taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i międzypokoleniowego.
Skład zespołu: Ewa Grochowska – skrzypce, bęben; Krzysztof Butryn – bęben, basy, suka biłgorajska, Edyta Piekarczyk – basy, suka biłgorajska-basowa

MELODIA W  POLSCE (Lublin)

Zespół Melodia w Polsce powstał na początku 2008 roku w gronie trójki studentów kulturoznawstwa UMCS i z krótkimi przerwami przerwami - działa do dziś. Zespół gra w składzie: Iwona Szymanowska (cymbały wileńskie), Paweł Nowicki (instrumenty perkusyjne) i Sławomir Niemiec (skrzypce, trąbka). Dźwięki "Melodii w Polsce" można w skrócie określić jako muzyka trans-folkowa, inspirowana polskim folklorem muzycznym ale i zagranicznym. Zespół wykorzystuje też w swoich aranżacjach muzykę legendarnej już ludowej Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa, której skrzypek, Franciszek Bździuch, był pradziadkiem Sławka. Zaczynając od imprez organizowanych przez Koło Naukowego Instytutu Kulturoznawstwa UMCS, zespół grał już na wielu koncertach muzyki folkowej w różnych częściach Polski. W 2010 roku "Melodia w Polsce" zdobyła I nagrodę na Festiwalu Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta", wystąpiła też na 44. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, jak i na X Taborze Domu Tańca w Szczebrzeszynie.

* * *

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Muzyka trzech pokoleń”– tradycje muzyki instrumentalnej na Lubelszczyźnie realizowanego przez Kapelę Braci Dziobaków oraz STL w Lublinie. Projekt dedykowany obchodom roku Henryka Wieniawskiego i Fryderyka Chopina w Lublinie.

Patronat medialny KulturaLudowa.pl etno.serpent.pl. Projekt zrealizowany przy pomocy finansowej Miasta Lublin oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

13:07, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12

SZKOŁA SUKI BIŁGORAJSKIEJ

Główne założenie projektu to przekazanie wiedzy o budowie i technikach gry na instrumencie suka biłgorajska grupie zainteresowanych młodych osób, które same zajmują się badaniem i rekonstrukcją kultury tradycyjnej, jej prezentowaniem i nauczaniem dzieci młodzieży w trakcie warsztatów artystycznych i edukacyjnych i są gotowi podjąć trud nauki skomplikowanego rzemiosła muzykanckiego. Gospodarzem szkoły jest Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego.POLECAMY:


LINKI ZNAJOME:
Butik DUSHA Lublin