Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej - oberki, polki, mazurki, podróżniaki destymflandzkie, janowskie, lubelskie, radomskie.
czwartek, 18 października 2012
Nuty Ordynackie / 25 – 28 października 2012

Kolejna (przedostatnia w tym roku) odsłona projektu „Złoty Talar” poświęcona będzie w całości tradycyjnej muzyce instrumentalnej regionu janowsko – biłgorajskiego.

W ramach październikowej sesji odbędą się warsztaty instrumentalne oraz zabawa taneczna połączona z prezentacją efektów pracy uczestników projektu.

WARSZTATY INSTRUMENTALNE

Skrzypce – poziom średnio – zaawansowany i zaawansowany. Prowadzenie:  Stanisław Głaz, Ewa Grochowska. (Po indywidualnym uzgodnieniu jest możliwość dołączenia osób początkujących).

Suka biłgorajska – poziom początkujący i średnio – zaawansowany. Prowadzenie: Zbigniew Butryn, Krzysztof Butryn.

Basy – poziom początkujący i średnio – zaawansowany. Prowadzenie: Edyta Piekarczyk.

Bębenek obręczowy i baraban – poziom początkujący i średnio – zaawansowany. Prowadzenie: Krzysztof Butryn, Ewa Grochowska.

Zgłoszenia przyjmowane są do 23 października (środa) na adres: olamhaba@gazeta.pl

Godziny i miejsca zajęć zostaną podane bezpośrednio zainteresowanym osobom, postaramy się dopasować je do możliwości czasowych uczestników. W razie pilnych (!!!) pytań/wątpliwości prosimy o telefon, nr 694612011.

Ilość miejsc ze względu na dostępność instrumentów ściśle ograniczona. Od skrzypków wymagamy posiadania własnego instrumentu.

ZABAWA TANECZNA

28 października (niedziela), godz.18.00
Pub – Restauracja „Stara Drukarnia”, ul. Grodzka 16, Lublin

Zagrają:
Stanisław Głaz,  Zbigniew Butryn
Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

Oraz uczestnicy projektu:

Kapela Bornego z Podzamcza
Ewa Dębska (Warszawa)

Wstęp: 5 zł

Szczegóły na stronie www.staromodni.pl

* * *

Program „Złoty talar” jest programem popularyzatorsko - edukacyjnym, polegającym na stworzeniu możliwości uczenia się i doskonalenia umiejętności amatorskiego wykonawstwa muzyki instrumentalnej wraz z popularyzacją wiedzy na temat stylów i form muzycznych.

Program oparty jest na metodzie przekazu bezpośredniego, na jakim opiera się system edukacji muzycznej w kulturze tradycyjnej. Materiałem do pracy jest instrumentarium i style muzyczne funkcjonujące w polskiej muzyce tradycyjnej, czyli: skrzypce, suka biłgorajska, basy, bębenek oraz tradycyjna muzyka taneczna, która jest uważana przez antropologów za formę kultury sprzyjająca komunikacji międzyludzkiej i międzypokoleniowej.

Program popularyzuje naukę gry na instrumentach dawnych i rzadko występujących (np. suka biłgorajska) jak i na instrumentach bardziej „współczesnych” (skrzypce, basy dłubane, bęben).

Głównym założeniem programu jest upowszechnianie przekonania o znaczeniu aktywnego uczestnictwa w kulturze i wypracowywanie wzorców takiej aktywności.
Tytuł programu nawiązuje do przekonania, że dobra kultury i umiejętności zarówno kulturowe jak i społeczne są największym kapitałem i tak powinny być postrzegane: gromadzenie wiedzy i doświadczeń udziału w kulturze jako gromadzenie i pomnażanie bezcennego kapitału.

Organizatorzy: Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, Stowarzyszenie Twórców Ludowych (Lublin).

Projekt dofinansowany przez Urząd Miejski w Lublinie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 14:04, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 czerwca 2012
??

??

12:18, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 maja 2012
Festiwal "Na rozstajnych drogach"

W dniach 4-8 lipca 2012 r. w samym sercu Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie (na pograniczu Roztocza Zachodniego i Puszczy Solskiej) odbędzie się Festiwal muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach”.

Festiwal to pięciodniowe edukacyjno-artystyczno-muzyczne wydarzenie którego celem jest poznawanie i kultywowanie zanikających tradycji muzycznych oraz promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Ziemi Janowskiej.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w przestrzeni miejsko-wiejskiej w kilku niezwykłych miejscowościach m.in. Janów Lubelski, Szklarnia, Momoty Górne, Kocudza.

W programie m.in.

- warsztaty muzyki tradycyjnej „mistrz-uczeń”- nauka śpiewu tradycyjnego oraz gry na skrzypcach, suce biłgorajskiej, bębenku i basach (prowadzący: Janina Chmiel, Bronisława Jargieło, Janina Kiszka – śpiew, Stanisław Głaz, Leon Krzos – skrzypce, Zbigniew i Krzysztof Butrynowie - suka biłgorajska, Bronisław Rawski - bębenek obręczowy, Sylwia Piekarczyk – basy. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona).

- starodawne gry i zabawy dla dzieci, warsztaty wykonywania trąbek i gwizdków z wierzby, sztukmistrzowski majstersztyk, gra wiejska

- teatr pod strzechą - widowisko „U Garncarza Adamka” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Janowiacy” z Janowa Lubelskiego

- projekcie filmów o tematyce etnograficznej

- wystawa fotograficzna w przestrzeni wsi

- koncerty - najwybitniejszych wiejskich śpiewaków i muzykantów z okolic Janowa Lubelskiego oraz zespołów i artystów inspirujących się tradycją (m.in. Janina i Anna Chmiel, Zespół "Jarzębina" z Kocudzy, Stefan Maziarczyk, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela Butrynów, Remek Hanaj i Agata Harz, Maria Pomianowska i uczniowie)

- zabawy taneczne - przy muzyce na żywo w wykonaniu muzyków tradycyjnych starszego i młodego pokolenia (m.in. Kapela Braci Dziobaków, Kapela Stanisława Głaza, Kapela Bidacy)

... ponadto spotkania, happeningi, obcowanie z przyrodą, wędrówki po lesie, spływy kajakowe i wiele innych atrakcji...

Zapisy oraz szczegóły na stronie www.festiwal.sukabilgorajska.pl

Organizator: Szkoła Suki Biłgorajskiej, Fundacja Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej

Wsparcie finansowe: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Lubelskie, Urząd Miasta w Janowie Lubelskim.12:00, edward_dziobak
Link Komentarze (1) »
XV Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej

gdzie: Łukowiska k/ Janowa Podlaskiego
kiedy: 8 – 22 lipca 2012

                                                                            
Zapraszamy do udziału w Letniej Szkole, której praktyczne i teoretyczne zajęcia poświęcone są zagadnieniom związanym ze śpiewem tradycyjnym.

Na zajęcia złożą się: praca nad emisją głosu, opanowanie technik śpiewu, stylów i manier wykonawczych, nauka pieśni oraz wykłady i projekcje filmowe.

Ponadto w trakcie Letniej Szkoły prowadzone są zajęcia poświęcone tradycyjnej muzyce instrumentalnej oraz warsztaty taneczne.

Tematem sesji naukowej towarzyszącej zajęciom Szkoły (w trakcie porannych wykładów) są w tym roku „Pieśni pracy”.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat tegorocznej Letniej Szkoły na stronie www.muzykakresow.pl a także dzwoniąc pod  503 686 444 lub 513 264 445.

 11:54, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 kwietnia 2012
Piosenka zespołu "Jarzębina" hitem EURO 2012?

Zespół "Jarzębina" z Kocudzy (powiat janowski) bierze udział w konkursie na najlepszy przebój na EURO 2012.

"Koko Euro Spoko" - tak brzmi tytuł piosenki, która ma szansę stać się oficjalnym przebojem Reprezentacji Polski.

Według wielu opinii internautów zespół ma wielkie szanse na wygranie konkursu. Wśród wykonawców są m.in. Maryla Rodowicz, Halina Frąckowiak, Feel, OTTO, Wilki, Stachursky czy Kobranocka.

Zachęcamy wszystkich do głosowania!!!

Na stronie Radia Zet raz dziennie do 27 kwietnia 2012 roku możemy oddać swój głos na zespół z powiatu janowskiego pod adresem: http://www.radiozet.pl/Konkursy/HIT-BIALO-CZERWONYCH

10:30, edward_dziobak
Link Komentarze (6) »
środa, 12 października 2011
Pełnia / Full Moon

Koncert & bal taneczny w starym stylu

czwartek, 13 października 2011
start: 19.00
Pub Restauracja „Stara Drukarnia”
ul. Grodzka 16, Lublin

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Staromodnych”.

Tym razem naszym przygotowaniom do koncertu, który zagramy wspólnie ze szwedzkim kontrabasistą Joelem Gripem, towarzyszyła jako motto sentencja znaleziona w staroegipskiej piramidzie: „mięso drogie a młodzież zepsuta. Zbliża się koniec świata.”

Jesteśmy świadkami i uczestnikami różnych końców i przeobrażeń: form, stylów, kierunków, epok.

W tęsknocie za „złotym wiekiem” i tym, co minione, zapominamy, że to, co dzieje się tu i teraz jest w swoim najlepszym momencie, w pełni. I nigdy się już nie powtórzy.

Zapraszamy na koncert, który jest wynikiem spotkania muzyków tradycyjnych tzw. młodego pokolenia i muzyka reprezentującego nurt współczesnej muzyki eksperymentalnej.

To w teorii.

W praktyce interesuje nas granie muzyki pełnej, która jest w swoim „złotym wieku” wtedy, kiedy ją gramy. Teraz. Niezależnie od preferowanego stylu i muzycznych przyzwyczajeń.

Zagrają do tańca i posłuchania:

Joel Grip
Ewa Grochowska
Krzysztof Butryn
Edyta Piekarczyk

Na koncert wstęp wolny. Bal taneczny: 8/4 PLN

Zapraszamy na www.staromodni.pl

Organizatorzy: Kapela Braci Dziobaków, Stowarzyszenie Twórców Ludowych

Projekt „Staromodni” został dofinansowany przez Miasto Lublin, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.10:14, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 września 2011
Zabawy Taneczne w Radomskim

Już we wrześniu 2011 w kilku wsiach Południowego Mazowsza rozpoczynają działalność Wiejskie Kluby Tańca, które dawną modą organizować będą zabawy biletowe z udziałem najznakomitsze kapel wiejskich Centralnej Polski.

Podczas wrześniowej premiery Wiejskich Klubów Tańca zagrają między innymi: Kapela Jana Gacy, Kapela Mirosława Pająka, Kapela Tadeusza Lipca, Kapela Jana Kmity, Kapela Tadeusza Jedynaka, Kapela Józefa Porczka i inni.

Dawnym stylem na wszystkich Zabawach prowadzony będzie bar, w którym nabyć będzie można rozmaite napitki oraz frykasy przygotowane przez miejscowe gospodynie. Zorganizowane będą również noclegi z których za niewielką opłatą skorzystać będzie można po uprzednim kontakcie z lokalnym organizatorem. Niezbędne są własne karimaty i śpiwory.

Terminy i lokalizacje premierowych zabaw tanecznych Wiejskich Klubów Tańca i wydarzeń towarzyszących układają się następująco:

17 września 2011 (Sobota) – Wygnanów (koło Przytyka)
Zabawa Taneczna w starej szkole, początek o godzinie 20:00, bilet 10 zł. W sprawie noclegów należy kontaktować się z panem Andrzejem Jurkowskim 501319145

18 września 2011 (Niedziela) – Przystałowice Małe
Zabawa w starej szkole, początek o godzinie 16:00, wstęp 10 zł. W sprawie noclegów należy kontaktować się z panią Krystyną Gaca 693569086

23 września 2011 (Piątek) – Przystałowice Małe
Uroczyste Pieśni Nabożne zaśpiewają miejscowe śpiewaczki oraz uczestnicy warsztatów projektu „Serce Dzwonu”, widowisko o Studziańskich Cudach zaaranżują uczniowie gimnazjum w Rusinowie. Wszystko to na pamiątkę niezwykłych wydarzeń, które 350 lat temu doprowadziły do powstania Klasztoru w Studziannej. Początek o godzinie 19:00 pod kapliczką w środku wsi. W sprawie noclegów należy kontaktować się z panią Krystyną Gaca 693569086

24 września 2011 (Sobota) – Nieznamierowice
Uroczyste Pieśni Nabożne oraz Widowisko o Studziańskich Cudach, początek o godzinie 19:00 pod Kościołem. Zabawa Taneczna w remizie, początek około godziny 20:00, wstęp 10 zł. W sprawie noclegów należy kontaktować się z panią Agnieszką Listkiewicz 501758887

25 września 2011 (Niedziela) – Gałki Rusinowskie
Uroczyste Pieśni Nabożne oraz Widowisko o Studziańskich Cudach, początek o godzinie 16:00 pod krzyżem w środku wsi. Zabawa Taneczna w remizie, początek około godziny 17:00, wstęp 10 zł. W sprawie noclegów należy kontaktować się z panią Barbarą Kietlińską 48 6727485

Wpływy ze sprzedaży biletów oraz zyski, działającego podczas Zabaw baru przeznaczone zostaną na opłacenie muzykantów oraz powołanie niezależnego od wszelkich dotacji funduszu Wiejskich Klubów Tańca.

Organizatorzy: Lokalne Sztaby Organizacyjne Wiejskich Klubów Tańca, Gmina Rusinów, Stowarzyszenie Tratwa10:15, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 września 2011
Mazurkowa odsłona "Staromodnych"

TRZY GODZINY!

czwartek, 8 września 2011, początek o godzinie 18.00
Pub „Stara Drukarnia”, ul. Grodzka 16, Lublin

Wystąpią:

Maciej Filipczuk
Krzysztof Butryn
Ewa Grochowska
Edyta Piekarczyk

Zagrają do tańca:

Maciej Filipczuk z uczniami
Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
Przyjaciele, znajomi i uczestnicy warsztatów

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Staromodnych” tym razem wybitnie „mazurkową” w swoim charakterze.

Naszym gościem będzie Maciek Filipczuk z Poznania, uczeń wybitnego skrzypka mikroregionu Rzeczycy – Kazimierza Meto. Koncert, jaki rozpocznie wieczór, będzie próbą muzycznej realizacji ulubionego przez muzykantów z Centralnej Polski zwyczaju improwizowanego „ogrywania” tematu muzycznego. Naszym motywem przewodnim będzie jeden z mazurków, granych zarówno przez Kazimierza Meto, jak i Jana Gacę z Przystałowic Małych. Pomysł oraz tytuł wydarzenia odwołuje się do zawołania, jakie często możemy usłyszeć podczas zabaw tanecznych, na których dominują rytmy nieparzyste, wyzwalające  niezwykłe napięcie w relacji tancerze – muzykanci. Słyszeliśmy go wiele razy, w różnych odmianach. Pojawia się zawsze wtedy, kiedy muzyczna energia spotkania sięga apogeum.

„Trzy godziny, Kaziu!” zwykli wołać tancerze, kiedy Kazimierz Meto wraz ze swoim bratem Józefem na basach grali długie, improwizowane mazurki.

Po koncercie zapraszamy na pograjkę. Prosimy zabrać 8 zł na bilet (jest to cena dużego piwa, którego można sobie odmówić w zamian za szampańską zabawę) – za zebraną kwotę zapewnimy muzykom bufet i napoje, partnera/partnerkę do tańca oraz dobre buty. Gwarantujemy znakomitą podłogę i cudowną muzykę!

KAZIMIERZ METO
(1922-2008)
Był wielkim artystą wiejskim, skrzypkiem grającym archaiczny repertuar swojego mikroregionu (okolice Rzeczycy), wywodzący się jeszcze z XIX w.

Kazimierz Meto był samoukiem, muzykiem z własnym wyrazistym stylem, grającym z ogromną ekspresją i z piękną, indywidualną ornamentacją frazy. Proste, repetytywne tematy mazurków, oberków i polek zyskiwały w jego wykonaniach niezwykle żywe, pulsujące interpretacje, z charakterystycznym dla wiejskiej muzyki tempem rubato i częstymi zmianami wariantów.
W czasie II Wojny Światowej był przez 9 miesięcy więziony w niemieckim obozie pracy, co wywarło duży wpływ na jego psychikę i zdrowie. Od tamtej pory pozostał w domu, na rodzinnej ziemi w Glinie, pasąc krowy i grywając na weselach i pograjkach.
Wraz z grającym na basach bratem Józefem, tworzyli rodzinną kapelę Metów – zachowującą dawne brzmienie i instrumentarium, jedną z najciekawszych kapel tradycyjnych na Mazowszu.

Szczegóły na www.staromodni.pl
12:56, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 lipca 2011
Warsztaty i miniFestiwal muzyki tradycyjnej "Na rozstajnych drogach"

Szklarnia k/Janowa Lubelskiego, 7-10 lipca 2011

Szkoła Suki Biłgorajskiej zaprasza na "Letnie spotkania muzyczne" oraz miniFestiwal muzyki tradycyjnej "Na rozstajnych drogach", które odbędą się w dniach 7 - 10 lipca 2011 w pięknych okolicznościach przyrody, w miejscowości Szklarnia w samym sercu Lasów Janowskich.

„Letnie spotkania muzyczne” to ostatni etap regularnych warsztatów muzycznych, które prowadzone były przez Szkołę Suki Biłgorajskiej od stycznia do czerwca 2011 w Janowie Lubelskim. Rozpoczęcie warsztatów odbyło się 29 stycznia br. koncertem noworocznym „Spod Niebieskiej Góry” w Janowskim Ośrodku Kultury. Kilkunastoosobowa grupa młodych ludzi z różnych miast Polski, przez pół roku bazując na lokalnym repertuarze muzycznym uczyła się gry na suce biłgorajskiej, skrzypcach, basach oraz bębnie. Nauce gry towarzyszyły liczne spotkania z wiejskimi śpiewakami i muzykantami.

Informacja o Letnich warsztatach muzycznych: http://www.sukabilgorajska.pl/szkola/letnie%20spotkania_muzyczne_szklarnia.pdf


Spotkaniom towarzyszyć będzie miniFestiwal "Na rozstajnych drogach".
9 lipca 2011, Szklarnia k. Janowa Lubelskiego

godz. 14-16.30 - DAWNE GRY I ZABAWY DLA DZIECI
warsztaty wykonywania trąbek i gwizdków z wierzby

godz.17.00 - PODSUMOWANIE WARSZTATÓW MUZYCZNYCH SZKOŁY SUKI BIłGORAJSKIEJ

godz.17.30 - KONCERT PIEŚNI I MUZYKI TRADYCYJNEJ
Janina Chmiel, Stanisław Fijałkowski - śpiew, Stanisław Głaz - skrzypce, Bronisław Rawski - bębenek, harmonijka, Stefan Maziarczyk - okaryna, Kapela Butrynów oraz goście i przyjaciele

Wstęp wolny.
Zapraszamy mieszkańców oraz turystów.

Informacja o miniFestiwalu: http://www.sukabilgorajska.pl/szkola/na_rozstajnych_szklarnia.pdf

Wydarzenie jest podsumowaniem projektu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Szkoła Suki Biłgorajskiej
Współpraca: Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie”

* * *

Szkoła Suki Biłgorajskiej to szereg działań, na które składają sie m.in.: lekcje gry na instrumentach ludowych, warsztaty, prezentacje, a także spotkania z wiejskimi muzykantami i śpiewakami.

Głównym celem Szkoły jest edukacja muzyczna młodych ludzi w zakresie muzyki ludowej regionu janowsko-biłgorajskiego, a także ożywienie i wprowadzenie na nowo suki biłgorajskiej do praktyki muzycznej. W ramach Szkoły można terminować również na skrzypcach, bębenku czy basach.

O działalności Szkoły czytaj na www.sukabilgorajska.pl

Szukaj nas na Facebook: http://www.facebook.com/pages/Szko%C5%82a-Suki-Bi%C5%82gorajskiej/15207041817714612:37, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 czerwca 2011
„Analogicznie” - słuchowisko dźwiękowe

„Analogicznie” - słuchowisko dźwiękowe - 15 czerwca 2011, godz. 18.00 – Podziemia, Rynek Starego Miasta, Lublin. 

Udział biorą: 

  • Sebastian Buczek
  • Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
  • Genius Loci 

Słuchowisko jest rodzajem kolażu dźwiękowego, zbudowanego poprzez wykorzystanie nagrań tradycyjnej muzyki instrumentalnej i wypowiedzi jej wykonawców (oraz muzyki tworzonej na żywo), połączonych z nagraniami Sebastiana Buczka, wykonanymi z użyciem materiałów i narzędzi, jakie stosowano do czasu wprowadzenia analogowych i cyfrowych technik zapisu dźwięku. 

Idea tego wspólnego działania dźwiękowo – muzycznego mówi o tym, że nasze praktyki i poszukiwania – mimo odmiennych inspiracji i stylistyk - są analogiczne wobec siebie, opierają się na badaniu i kreowaniu brzmienia i próbach wpisania go w najdoskonalszą z aktualnie dostępnych formę muzyczną i przestrzeń dźwiękową. Chodzi także o sytuację spotkania odmiennych stylistyk i odpowiedź na pytanie, na ile i na jakiej płaszczyźnie jest ono możliwe. 

Na spektakl wchodzimy dzięki bezpłatnej wejściówce, którą można otrzymać kontaktując się z nami mailowo: staromodni@staromodni.pl. Wymóg ten jest spowodowany specyfiką miejsca, dlatego możemy zaprosić tylko 25 osób.

Prosimy o zabranie odpowiedniego stroju (temp. poniżej 15 stopni), czas trwania: max. 40 min.

Spotykamy się o godz. 17.50 na Placu Ku Farze przy ruinach. 

Po tym wydarzeniu już wszystkich zapraszamy na:

Pograjka – zabawa taneczna w starym stylu godz. 20.00, Pub – Restauracja „Stara Drukarnia”, ul. Grodzka 16, Lublin.

Bilety: 4.99 PLN. Dla przyjaciół i dobroczyńców wstęp bezpłatny. 

Informacje o artystach i projekcie „Staromodni”, którego częścią jest to wydarzenie, dostępne na stronie” www.staromodni.pl   

Zapraszamy!

Organizator:

Stowarzyszenie Twórców Ludowych

Kapela Braci Dziobaków 

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.09:12, edward_dziobak
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12

SZKOŁA SUKI BIŁGORAJSKIEJ

Główne założenie projektu to przekazanie wiedzy o budowie i technikach gry na instrumencie suka biłgorajska grupie zainteresowanych młodych osób, które same zajmują się badaniem i rekonstrukcją kultury tradycyjnej, jej prezentowaniem i nauczaniem dzieci młodzieży w trakcie warsztatów artystycznych i edukacyjnych i są gotowi podjąć trud nauki skomplikowanego rzemiosła muzykanckiego. Gospodarzem szkoły jest Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego.POLECAMY:


LINKI ZNAJOME:
Butik DUSHA Lublin